Saimbeyli cenneti

Giriş Tarihi: 16.7.2014
Çukurova Üniversitesi ve Bilim ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde 'Saimbeyli'deki Kelebek Çeşitliliği ve Güncel Pazarlama Yaklaşımları' konusunda düzenlenen seminerde konuşan ÇÜ Biyometri ve Genetik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynel Cebeci, biyoçeşitlilik anlamında Saimbeyli'nin dünyanın en önemli noktalarından biri olduğunu ancak Saimbeylilerin bu durumdan haberi olmadığını belirtti.

SAİMBEYLİ MAVİSİ

Karaçam ormanlarının altında yalnızca oraya özgü endemik bir kelebek olduğunu ve bu kelebeği ilk kez keşfeden kişinin 1992 yılında bir Belçikalı olduğunu vurgulayan Cebeci, şu bilgileri aktardı: "Buraya geliyor ve bu kelebeği keşfediyor, ikinci sene geliyor incelemeler yapıyor bulamıyor. Üçüncü sene tekrar geliyor aynı şekilde bulamıyor. 20 sene gelen giden oldu ancak bulamadılar. Ama geçen sene biz bulduk. Onlar adını Teressa Mavisi koymuşlar. Biz de Saimbeyli Mavisi dedik."

BİR ÇOK KELEBEK TÜRÜ
Bölgenin doğal güzellikleri, doğal tarım ve yaşam alanları ve Türkiye'de nadir görülen birçok kelebek ve canlı türüne ev sahipliği yaptığının altını çizen Prof. Dr. Cebeci, " Türkiye'de yaklaşık 400 tür kelebek vardır ve 160'ı Saimbeyli'den çıkar. Bu güzellikler sayesinde bölge farkında olunmayan bir doğa, ekolojik yaşam, fotoğraf, gezi ve doğa sporları turizm cennetidir. Bu potansiyelin de değerlendirilmesi için girişimlere başlanması lazım" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Saimbeyli cenneti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN