250 bin liralık kitaplar çürüyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi ambarında, 2008 yılında bastırılıp dağıtılmadan çürümeye terk edilen, yaklaşık 250 bin liraya mal olmuş 100 bin kitap bulundu

Giriş Tarihi: 18.7.2014
Mersin Büyükşehir Belediyesi ambarında, 2008 yılında bastırılmış ancak halka dağıtılmayan 100 bin adet kitabın çürümeye terk edildiği anlaşıldı. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ın 2009 seçimlerine girmeden önce halka dağıtmak için bastırdığı üzerinde kendi fotoğraflarının ve yaptığı hizmetleri anlatan kuşe kağıda basılmış kitapların balyalar halinde ambarda saklanmasına bir anlam veremeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Çürümeye terk edilen milli servet" dedi.

ÇÜRÜYEN MİLLİ SERVET
Belediyenin yaptığı hizmetleri halka anlatmak için bastırılan kitapların bunca yıldır ambarda neden bekletildiğini bir türlü çözemediklerini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, "Göreve geldiğimizde 'Her yerden sorun çıkıyor' dediğimizde bizi eleştiri yağmuruna tutanlar bu fotoğraflara bakınca ne diyecekler merak ediyorum. 6 yıl önce yaklaşık 255 milyar 349 lira ödenerek bastırılan 140 bin kitabın 100 bininin neden dağıtılmadığını ve bunca yıldır geri dönüşüme göndermeden ambarda bekletildiğini halkımıza nasıl açıklayacaklar?" diye konuştu.

KİMSE SORGULAMAMIŞ

Belediyelerin, yaptıkları hizmetleri değişik vasıtalarla halkla paylaşmasının gayet doğal ve yasal bir durum olduğunu belirten Başkan Kocamaz, "Şimdi siz belediye bütçesiyle kitap bastıracaksınız ve bu kitapları halkla paylaşmayacaksınız. Anlaşılır bir durum değil. İşin ilginç tarafı, 2008 yılında basılan bu kitaplar, tam 6 senedir ambarda çürümeye terk edilmiş. Bir yetkili çıkıp da 'Bu kitapların burada ne işi var? Madem dağıtılmadı neden bu kadar bastırıldı. Milyarlarca lira çöpe atıldı. Ya da birilerine peşkeş çekildi?' diye sormamış. Bunu anlamakta gerçekten güçlük çekiyoruz" şeklinde konuştu.

DEVRİ SABIK YARATMIYORUZ
Amacının polemik yaratmak olmadığını vurgulayan Başkan Burhanettin Kocamaz şöyle konuştu: "Benim önceki dönemi eleştirmek, devri sabık yaratmak gibi bir niyetim asla yok. Ancak milletin ödediği vergilerle oluşan belediye bütçesinden bastırılan ve çürümeye bırakılan tanıtım kitapları ile bu kitapları 6 yıldır belediyenin ambarında çürümeye bırakanları halkın vicdanına havale ediyorum. Bugün aynı kitapları bastırmaya kalkışsak belediye kasasından en az 2 milyon lira çıkardı"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
250 bin liralık kitaplar çürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN