Harç bitti yapı paydos

Esenyurt Villaları ve Akkuyu'daki projelerde inşaatların durduğu öne sürülüyor. Yetkililer ise aksini savunarak, mali sıkıntılardan kaynaklı gecikmeler olduğunu iddia ediyor

Giriş Tarihi: 19.7.2014
Adana Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Yeni Adana İmar İnşaat A.Ş. tarafından sürdürülen Karahan Köyü yakınlarındaki Esenyurt Villaları ve Akkuyu'daki Bahçeli Konutları projelerinin ödeneksizlikten dolayı durduğu iddia edildi. İşin yarım kalmasından dolayı Eylül 2013'te teslim edilmesi gereken 41 konutun sahiplerine verilmediği de iddialar arasında. Ancak, Yeni Adana İmar İnşaat yetkilileri, inşaatlarda durmanın söz konusu olmadığını, yavaşlamanın söz konusu olduğunu bunun da kurumun bağlı olduğu ihale kanunundan kaynaklandığını söyledi.

ÖDENEK ÇIKMADI
Aytaç Durak döneminde temelleri atılan ve 1'inci etapta 450 villa sahiplerine teslim edilen Esenyurt Villaları'nda 2013 yılında başlayan projenin 2'nci etabındaki inşaat çalışmaları ise Zihni Aldırmaz döneminde durduruldu. Eylül ayında teslim edilmesi gereken 41 villa teslim edilemezken 2'nci bölüm inşaatlarda da hiçbir ilerleme sağlanamadığı iddia edildi. İnşaatların ödeneksizlikten durdurulduğu savunuldu.

FİRMALAR KRİZİN EŞİĞİNDE

Hak edişlerin verilmemesinden dolayı işçi ücretlerini ve borçlarını ödeyemeyen firmalar, krizin eşiğine gelirken yıllardır birlikte çalıştıkları ekiplerin de dağılması tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Daha önce hak edişler banka hesabına yatırılırken hayata geçirilen yeni uygulamayla 3 aylık çekler alan bazı firmaların, kriz yaşamamak ve işçilerin ücretini ödeyebilmek için çeklerini kırdırmak zorunda kaldığı öğrenildi.

DURMA YOK
İnşaatlarda durmanın söz konusu olmadığını, süreçten kaynaklanan bir yavaşlamanın olduğunu açıklayan Yeni Adana İmar İnşaat A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Önder Özergin, ilk etapta yapılması planlanan 43 konut inşaatının yüzde 60 seviyesine ulaştığını belirterek, "Bu evlerin tamamı satılmadı. Sadece 7 tanesi satıldı. İnşaatın tamamlanması için ihale süreci yaşamamızdan kaynaklanan bir gecikme var" dedi.

SORUN ÇÖZÜLÜYOR
Hak edişlerin ödenmemesi yönündeki iddialara da değinen Özergin, "Bugüne kadar çalıştığımız hiçbir firmayı mağdur etmedik ve ödemelerimizi zamanında yaptık. Son dönemde ise, gerek seçim süreci gerekse ekonomik nedenlerle istediğimiz satış rakamlarına ulaşamayınca maddi sıkıntı yaşadık. Ama bizimle iş yapan firmaları mağdur etmemek için elimizden geleni yaptık ve yapmaya devam ediyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Harç bitti yapı paydos
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN