Mersin'de şeftali için projeler geliştirilecek

Giriş Tarihi: 22.7.2014
Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, şeftali için projeler hayata geçireceklerini belirterek "Mersinli yerel yönetimlerden de destek aldığımız taktirde projelerimiz sayesinde Mersinli şeftali üreticisinin yüzü gülecek" dedi. Çiftçilerin sorunlarını çözmek için Şeftali Üreticileri Birliği'ni kurduklarını söyleyen Gökçel, "Bu birliği kurmaktaki amacımız, büyük sorunumuz olan girdi çıktı maliyeti ve çeşit tesiri ve bu çeşitlerle ilgili bölgeye uyumlu olan ve çiftçilerimize sorun yaratmayacak olan fidelerin temini sorunlarını birliğimiz sayesinde çözmeyi düşünüyoruz" diye konuştu.

MANTARLA MÜCADELE

Gökçel, üretici birliğinin kurulmasının şeftalinin hastalıklardan korunmasını da hızlandıracağını belirterek, "Toplu ve birbirine entegre olarak bütün çiftçilerimiz aynı anda şeftali hastalıklarıyla mücadele ederse daha sağlıklı şeftali elde edilebilir. Biz şeftalideki mantari hastalıklara önlem olarak gök taşı diye bir uygulama başlattık. Mersin'de bu mücadeleyi yapıp bir ayda şeftalileri hastalıklardan koruyoruz".

İHRACATA DA FAYDALI
Uygulamanın ihracata da olumlu yansıyacağını belirten Gökçel, "Bu sayede çitçilerimiz ilaçlama sayısını düşürecek ve böylece onlara ekonomik olarak katkı sağlanmış olacak. Hem de basında yer alan şeftalilerde kimyasal kalıntıların olduğu söyleniyor. Bu uygulamayla daha sağlıklı daha kaliteli daha güvenilir ürün yetiştirme şansı olabilecek. Bütün bunların engellenmesi dış ihracatta da şeftalilerin güvenirliliğini artıracak" dedi

FİYATTA SIKINTI
Çiftçilerin fiyat belirlemede sıkıntı yaşadığını belirten Gökçel şöyle konuştu, "Şeftaliler Meyve suyunun hammaddesi olduğu için meyve suyu üretici firmalarının şeftali alırken belirlediği fiyatlar iç ve dış piyasaya da yansıyor. Biz birlik olarak belediyelerinde desteğini alarak kendi meyve suyunu üreten bir sanayimizi oluşturmak istiyoruz. Böylece çiftçimiz kendi fiyatını kendi oluşturmuş olur".

TÜRKİYE'NİN EN İYİSİ
Bölgedeki şeftali üretiminin çok fazla olduğunu düşündüklerini belirten Gökçel, "Biz bölgemizdeki şeftali üretiminin daha önceki yıllara oranla daha da arttığını ve hatta Türkiye'de en iyi şehir olduğunu düşünüyoruz. Bu yıl Mersin'de 250 bin ton şeftali hasadı bekliyoruz." diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mersin'de şeftali için projeler geliştirilecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN