Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ülkücü gençler sokağa döküldü

Giriş Tarihi: 22.7.2014

Gaziantep'te 'Suriyelileri istemiyoruz' eylemi yaparak kent huzurunu bozmak isteyenlerin çoğunun 18 yaşından küçük ve bozkurt işareti yapan gençler olduğu gözlendi

Suriye'de yaşanan iç savaştan kaçarak canını kurtaran ve Gaziantep'e sığınan Suriyelilere yönelik tepki eylemleri artmaya başladı. "Suriyelileri istemiyoruz", "Başbakan istifa", "Hükümet istifa" sloganları atarak gösteri yapanların çoğunun 18 yaşındaki küçük olması, eylemin belli bir noktadan organize edildiği iddiasını gündeme getirdi. Gözaltına alınanlardan yaşı küçük olanlar kimlik tespitinden sonra ailelerine teslim edildi. Yetkililer sağduyu çağrısında bulundu.

POLİS MÜDAHALE ETTİ

Gaziantep'te önceki gün yaklaşık 100 kişilik bir grup, sloganlar atarak Demokrasi Meydanı'nda toplandı. Çoğu 18 yaşındaki küçük olduğu gözlenen eylemci grup, ellerini havaya kaldırıp bozkurt işareti yaparak Maarif Kavşağı'na kadar yürüdü. Yolu trafiğe kapatan eylemcilere polis uyarıda bulundu. Gösterici grubun dağılmaması üzerine polis sertleşti ve müdahale ederek grubu dağıttı. Çok sayıda gözaltına alınan oldu. Yaşları küçük olanlar ise ifadeleri alındıktan sonra bir süre sonra ailelerine teslim edildi.

GEZER OLAY YERİNDE

Emniyet Müdürü Ali Gezer, Suriye karşıtı gösterilerin yapıldığı alana gelerek bizzat incelemelerde bulundu. Eyleme katılanların yaşlarının küçük olmasının gençlerin bir merkezden yönetildiği olasılığını güçlendirdi. Müdür Gezer, bu tür eylemlerle bir yere varılmayacağını belirterek, "Gaziantep'te halkın huzur ve güvenini sağlamak için 24 saat görev başındayız. Gerek kentimizin, gerekse ülkemizin huzurunu bozmaya kimsenin hakkı yok, buna izin vermeyiz" dedi.

SAĞDUYU ÇAĞRISI

Gaziantep halkına sağduyu çağrısında bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep'e sığınan Suriyelilerin bomba, zulüm ve ölümden kaçtığını belirterek, "Hayatta kalabilmek için bunu yapmaları gerekiyordu. Biz de ülke olarak onlara kucak açtık. Şimdi Suriyeli misafirlerimize yönelik eylem yapanları empati yapmaya davet ediyoruz. Elinizi vicdanınıza koyun ve öyle düşünün. Siz olsanız ne yapardınız" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ülkücü gençler sokağa döküldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN