Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adana'daki saklı hazine Anavarza

UNESCO tarafından Geçici Dünya Miras Listesi'ne dahil edilen ve Efes Antik Kenti'nden 4 kat büyük olan Kozan ilçesindeki Anavarza Antik Kenti keşfedilmeyi bekliyor

Giriş Tarihi: 23.7.2014
Adana Turist Rehberler Odası (ADRO) Başkanı İsa Akdağ, Kozan ilçesine bağlı Dilekkaya Mahallesi'ndeki Anavarza'nın Çukurova yöresinin tam ortasında bulunan Anavarza Antik Kenti'nin keşfedilip buradaki Roma ve Bizans Dönemleri'ne ait tarihi eserlerin gün ışığına çıkartılacak olmasıyla Kilikya Bölgesi'ndeki turizmi canlandıracağını ifade etti.

DEĞERİ ANLAŞILAMADI

Kilikya bölgesinin en önemli merkezlerinden olan Anavarza Antik Kenti'nin, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in girişimleriyle UNESCO tarafından "Geçici Dünya Mirası Listesi"ne dahil edildiğini belirten Akdağ, "Uçsuz bucaksız kilometrelerce tarih, yerde yatıyor, hazine desem, inanın bu gizemli kent karşısında, çok ama çok değersiz kalır. Henüz tarihi değeri gün ışığına çıkartılmamış saklı bir hazine gibi öylece durmakta" dedi.

UYANDIRLMAYI BEKLİYOR

Anavarza'nın özelliklerinden dolayı dünyadaki diğer antik kentlerden farklı bir değer taşıdığını vurgulayan Akdağ, " Sütunlar yerde yatıyor dikilmeyi ve yolu adımlayacak olan misafirlerini, heyecanla bekler gibi yere kapanmış dua ediyor. Uzadıkça uzayan sütunlu cadde, agoralar, keşfedilmeyi bekleyen akropol, Meryem ana kilisesi ve kayalara oyulmuş nekropol, dünya da eşi benzeri olmayan 400 metrelik hipodrom, derin uykudaymış gibi uyandırılmayı bekliyor" diye konuştu.

TARİHLE İÇİÇE YAŞAM

Akdağ, Anavarza'nın bulunduğu Dilekkaya Mahallesi'nde oturan halkın, şehrin taş ve sütunlarından örülmüş evlerde tarihle iç içe yaşadıklarını vurgulayarak, "Mahallenin tam ortasındaki bir evde ise Anavarza müzesi yazan küçük bir tabela görülüyor. Burada kralın kızı olduğu ve bir havuz içerisinde mozaik yer alıyor. Müze evde sütunlar, yazılı kayalar, lahitler ve balık mozaiği de yer alıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana'daki saklı hazine Anavarza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN