Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilici: Çiftçi hayat buldu

Giriş Tarihi: 23.7.2014

Adanalı sanayici ve çiftçi Mehmet Ali Bilici, Ziraat Bankası'nın düşük faizli kredileri için "Çiftçiye hayat verdi" derken, bu sayede bölgede artık faizciliğin de bitme noktasına geldiğini söyledi

Adana'nın önde gelen sanayici ve çiftçilerinden Mehmet Ali Bilici, tarıma yönelik son yıllarda giderek artan hükümet desteğinin sektörde büyük rahatlama sağladığını söyledi. Ziraat Bankası'nın düşük faizli kredilerinin çiftçiye hayat verdiğini kaydeden Bilici, bunun da bölgede 20 yıl önce çok yaygın olan faizciliği bitirdiğini vurguladı. Bilici "Adana'da neredeyse faizci kalmadı, çünkü çiftçinin artık faizciye gitmeye ihtiyacı yok. Ziraat Bankası'ndan, çok uygun kredi kullanıyor" dedi.

FAİZSİZ KREDİ İMKANLARI

AK Parti hükümetleri döneminde tarım sektörüne kredinin dışında da çok büyük gelişmeler olduğunu kaydeden Mehmet Ali Bilici, tarım makineleri, sulama sistemleri ve hayvancılık için verilen desteklere dikkat çekti. Bilici, "Örneğin çiftçi ziraat aleti aldığında, yarısını devlet karşılıyor. Bu konuda çok başarılı işler yapılıyor. Sulama sistemi kuran çiftçiye, 5 yıl sonra ödemesi başlayan ve faizsiz kredi veriliyor. Hayvancılıkta çok faydalı destekler var" diye konuştu.

TEKNOLOJİYE YATIRIM ARTTI

Hükümet desteklerinin tarım fuarlarına da yansıdığını kaydeden Bilici, tarım bölgesi Adana'da düzenlenen Tarım Fuarı'nın her yıl Türkiye'nin en başarılı organizasyonları arasına girdiğine dikkat çekti. Devlet desteklerinden, kredilerden yararlanan çiftçilerin artık teknolojiye yatırım yapabildiğini vurgulayan Bilici, "Her yıl fuara mutlaka giderim. Orada çiftçilerimizin modern teknolojiye nasıl yatırım yaptığını görüyorum. Bu da yörenin bir insanı olarak beni mutlu ediyor" şeklinde konuştu.

STK'LAR ÇİFTÇİYİ AYDINLATMALI
Mehmet Ali Bilici yaptığı açıklamada, çiftçinin sorunlarının, özellikle narenciye, mısır ve pamuktaki destek primleriyle ilgili konuların hükümete aktarılması konusunda sivil toplum kuruluşları ile ziraat odaları ve borsaların daha aktif olması gerektiğini de söyledi. Bilici, dünya tarım piyasalarındaki gelişmeler, teknolojideki ilerlemeler ve yeni üretim teknikleriyle ilgili çiftçinin aydınlatılmasının önemine de vurgu yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilici: Çiftçi hayat buldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN