Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Soli Pompeipolis tarihi bir hazine

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Soli Pompeipolis kazıları için 651 bin lira nakit para yardımı yapacaklarını söyleyerek, "Burası çok önemli" dedi

Giriş Tarihi: 24.7.2014
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Soli Pompeipolis ve Uzuncaburç Olba kazı alanlarında incelemelerde bulundu. Kazı bölgelerinde bir açıklama yapan Başkan Kocamaz, Soli Pompeipolis Antik Kent'in karadan ve denizden gezilebilecek hale getirilebilmesi, sütunlu cadde ve höyük bölgesinin sistematik bir şekilde açılması ve arkeolojik kazının yapılabilmesi için Kazı Başkanlığı'na 651 bin lira nakit yardım yapacağını söyledi.

BİR AN ÖNCE BİTİRİLMELİ

Verilecek maddi destekle kazı çalışmalarının 4-5 yıl içinde tamamlanacağını kaydeden Başkan Kocamaz, "Bu işin kısa bir zaman içinde bitirilmesi için ne yapılması gerekiyorsa yapılacak. Mersin'e bir turist geldiğinde, merkezde Mersin'in kimliğini gösterebileceğimiz hiçbir yer yok. Bu nedenle kazıların biran önce tamamlanması lazım" dedi.

TARİHE IŞIK TUTACAK
En son meclis toplantısında, bu kazıların yapılması için Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak 651 bin lira nakit para yardımı yapılması yönünde karar alındığını belirten Başkan Kocamaz, "Belediyelerin misyonlarından birisi de tarihi ve kültürel eserler ile varlıkları koruma ve bunun için yapılan çalışmalara da destek vermektir. Biz de bu amaçla, Mersin merkez yerleşim bölgesi içerisinde yer alan Soli Pompeipolis kazılarına maddi destek verme kararı aldık. Sonuçta burada yapılacak olan kazılar, tarihe ışık tutacaktır" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Soli Pompeipolis tarihi bir hazine
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN