Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ramazan sofrasında Alevi-Sünni buluşması

Kahramanmaraş'ta Erenler Kültür ve Dayanışma Derneği ile Musahip İşadamları Derneği'nin iftar yemeğinde, Aleviler ve Sünniler birlikte aynı sofraya oturdu

Giriş Tarihi: 25.7.2014
Kahramanmaraş Erenler Kültür ve Dayanışma Derneği ve Musahip İşadamları tarafından verilen "Ramazan da bizim, Muharrem de bizim" temalı iftar programı, Alevi ve Sünni vatandaşları bir araya getirdi. Pınarbaşı Mahallesi'ndeki bir tesiste gerçekleştirilen iftar, İl Müftüsü Muhammet Cevher'in yaptırdığı duanın ardından Musahip İşadamları Derneği Başkanı Halil Karadaş, kardeşlik ve bir arada yaşamanın sahip olduğu ortak değerleri yaşatmanın, barış ve huzurun bu coğrafyada hakim kılmanın mücadelesini verdiklerini söyledi.

EN GÜZEL CEVAP
"Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım" diyen Karadaş, şunları kaydetti: "İşte bu program vesilesiyle bugün bizleri sürekli karşı karşıya getirmeye çalışanlara en güzel cevabı verdiğimizi düşünüyorum. Bizler Alevisi, Sünnisi, Türk'ü, Kürt'ü ve bu ülkenin diğer bütün asli unsurlarıyla beraber bir olmaya, iri ve diri olmaya namzediz. İşte birlik ve dirlik adına oluşturduğumuz bu tablonun tüm Anadolu'ya örnek olmasını niyaz ederken, Filistin başta olmak üzere tüm dünyada baskı ve zulme maruz kalan kardeşlerimize cenabı Allah'tan yardım diliyoruz."

KARDEŞLİK İÇİN
Erenler Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Müslüm İbili ise barış, kardeşlik duygularının, hoşgörünün coştuğu bir mübarek ramazan iftarında daha, kardeşçe yaşamak için bir araya geldiklerini belirtti. Ayrıştırmak isteyenlerin inadına kardeşçe yaşamanın mesajını verdiklerini aktaran İbili, sözlerini, "Bizleri ayrıştırmak isteyen kendi sosyal, siyasal, kültürel ve bireysel çıkarlarına alet etmek için bir takım karanlık güçlerin inadına, Kahramanmaraş'tan ders vermek adına barış, kardeşlik, eşit yurttaşlık temelinde bir araya gelmekteyiz" diye tamamladı. İftara, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, Alevi dedeleri ve vatandaşlar katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ramazan sofrasında Alevi-Sünni buluşması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN