Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Belediye başkanları mevzuat için buluştu

Çukurova Belediyeler Birliği'nin 'Mevzuat Bilgilendirme Toplantısı'na, bölge il ve ilçelerin üye belediyelerinin başkanları ve meclis üyeleri ile bürokratlar katıldı

Giriş Tarihi: 26.7.2014
Mersin, Adana, Hatay, İskenderun ve Osmaniye ile bu şehirlere bağlı ilçelerin büyük bir kısmının üye olduğu Çukurova Belediyeler Birliği'nin (ÇBB) 'Mevzuat Bilgilendirme Toplantısı'na, birçok belediye başkanı, belediye meclis üyesi ve bürokrat katıldı. Toplantıda bir konuşma yapan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı ve ÇBB Başkanı Burhanettin Kocamaz, belediyelerin, daha genel anlamıyla yerel yönetimlerin, mahalli idarelerin görevlerinin, günün ihtiyaç ve şartlarına göre sürekli değiştiğini belirterek, "Bir başka ifadeyle, vatandaşımızın bu kurumlardan olan beklentileri sürekli yükseliyor, artıyor, çeşitleniyor" dedi.

HİZMET ODAKLI İŞBİRLİĞİ

Belediyelerin, sadece genel bütçeden aldıkları kaynakla bu geniş yelpazedeki çalışmaları yürütemeyecekleri için, ilave kaynaklar geliştirme yoluna gittiğini ifade eden Başkan Kocamaz, "Faaliyet alanları genişledikçe, bu çalışmaların derli toplu ve belirli bir plan dahilinde yürütülmesi, birimler arasında sıkı bir koordinasyon olması da zorunla hale geliyor. Bilindiği gibi, şehrin idari sınırlarının tamamını içine alan Büyükşehir uygulaması, ilk defa 30 Mart'ta yaygın şekilde devreye girdi. Bölgemiz, sahip olduğu Büyükşehirler itibariyle, bu uygulamadan en çok etkilenen yerler arasında. Yeni uygulama, ilçe belediyeleri ve Büyükşehirler arasında, Büyükşehrin artık devasa bir yapıya bürünen kendi birimleri arasında çok yakın ve hizmet odaklı bir işbirliğini gerekli kılıyor" diye konuştu.

ARTIK HER ŞEY BİZİM İŞİMİZ
Günümüzde belediyelerin, bilhassa da Büyükşehirlerin, tüm bakanlıkların işlevlerini yerine getirmesi beklenen, adeta küçük birer Hükümet olarak görüldüğünü sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, "Başı ağrıyanından elektriği kesilenine, evi yanandan çocuğu okuldan kaçana kadar her mesele için belediyelerimizin kapısı çalınıyor. Canı yandığı için, çaresiz olduğu için belediyelerin kapısına dayanan vatandaşımıza, 'Sen yanlış yere gelmişsin, bu bizim işimiz değil' diyebilmemiz giderek daha da zorlaşıyor. Öyleyse, bu duruma uygun halkla ilişkiler, hizmet ve mali yönetim yolları geliştirmek, bunları mevzuata uygun şekilde formüle etmek ve hayata geçirmek durumundayız" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Belediye başkanları mevzuat için buluştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN