Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'de korku imparatorluğu yaratıldı

Çalışanlara mobing uygulanıp, sürgüne gönderilerek emekliliğe zorlandığı iddiaları, memur sendikasının sert tepkisiyle karşılandı

Giriş Tarihi: 26.7.2014
Adana Büyükşehir Belediyesi'nde emekliliği gelen memur ve işçilerin emekli olmaları için sürgüne gönderilip, mobinge uğradıklarını ileri süren Tüm-Bel-Sen Adana Şube Başkanı Ali Çetin Gürkan, uygulamayı zalimce ve gaddarca bulduklarını açıkladı. Büyükşehir Belediyesi'nde iş barışının kalmadığını vurgulayan Gürkan, "Orada bir korku imparatorluğu kurulmuş. Korku imparatorluğu çerçevesinde hareket ediyorlar ve korkuyla yaşıyorlar" dedi.

TUTARSIZLIK VAR

Göreve geldiği andan itibaren Büyükşehir Belediyesi'ndeki kadro fazlalığına dikkat çeken ve çok sayıda kişiyi emekliliğe zorlayan Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'ye en sert tepki memur sendikasından geldi. Sözlü'nün bir yandan işçi çıkartırken diğer yandan işçi alımı yaptığına dikkat çeken Gürkan, "Emekliliği gelenlerin emekliliğini istemek veya işten çıkarılmasını istemek söz konusu iken, öbür taraftan da emekli olmuş yeni insanları işe alıyorlar. Taşerona işçi alıyor, şirkete alıyor. Burada tutarsızlık var" diye konuştu.

YASALAR GÖZARDI

Emekliliği gelen insanlara "Önce dilekçinizi verin emeklilik talebinde bulunun öyle izinlerinizi verelim" diye ifadeler kullanıldığını açıklayan Gürkan, 'Sen 25 yılını doldurdun. Ya emekli olacaksın ya da seni 125 km ilerideki falanca belediyeye sürerim' diyorlar. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi çalışanlarımıza da aynı olaylar uygulanmakta. Devlet, 65 yaşında kadar çalışılabileceğini belirlemiş. Siz yasalardan daha mı üsttesiniz ki insanları emeklilikleri doldu diye direkt emekliliğe sevk etmeye çalışıyorsunuz" şeklinde konuştu.

İŞ BARIŞI YOK
Tüm-Bel -Sen Adan Şube Başkanı olarak Büyükşehir Belediyesi sekreteryasından 2 hafta önce randevu talebinde bulunmasına karşın yanıt dahi alamadığını belirten Gürkan, şöyle konuştu; "İnsanlar 'Yarın beni de mi sürgüne gönderecek ?' diye korkuyla yaşıyorlar. Belediyede iş barışı diye bir olay yok. Orada bir korku imparatorluğu kurulmuş. Korku imparatorluğunu çerçevesinde hareket ediyorlar ve korkuyla yaşıyorlar. Çalışanlar, her sabah işine giderken 'acaba bugün bir yere sürgüne mi gideceğim', 'acaba görev yerim değişecek mi' diye düşünüyor ve kendisini işine dahi veremiyor. İnsanlar bu korkuyla yaşıyorlar."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'de korku imparatorluğu yaratıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN