Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'den sanatçıya köstek

Altın Koza 13 Kare Sanat Festivali kapsamında Adanalı sanatçıların kitaplarını sergileyen ve imza günü düzenleyen Büyükşehir Belediyesi sanatçıların bir çoğunun parasını ödemedi

Giriş Tarihi: 27.7.2014
Adana Büyükşehir Belediyesi, Altın Koza 13 Kare Sanat Festivali kapsamında geçtiğimiz yıl 16 Aralık'ta 24 Adanalı yazarı okurlarıyla buluşturdu. 75'inci Yıl Sanat Galerisi'nde gerçekleştirilen etkinlikte yazarlar stant açarak okurlarına imza dağıttı. Bu etkinlik kapsamında yazarların kitaplarını alan Büyükşehir Belediyesi kitap bedellerinin daha sonra ödeneceğini bildirdi ancak aradan 8 ay gibi uzun bir süre geçmesine rağmen yazarların çoğuna ödeme yapılmadığı ortaya çıktı.

MUHATTAP BULUNAMIYOR

Bugüne kadar yaptığı çalışmalarla özellikle Adana'nın geçmişine ışık tutan emekli gazeteci-yazar H. Yüksel Hançerli de belediyeye verdiği 100 kitabın parasını alamayanlar arasında yerini aldı. Alın teri döküp büyük emek vererek yayınladığı eserlerden alan Büyükşehir'in ödeme konusunda "Bugün git, yarın gel" şeklinde hareket ettiğini öne süren Hançerli, "Seçim bitti yönetim değişti. Bu kez de muhatap olacak insan bulamıyoruz. Görüşme taleplerimiz geri çevriliyor" dedi.

AYRIMCILIK SUÇLAMASI

Bazı yazarların paralarının ödendiğini öğrendiklerini açıklayan Hançerli, Altın Koza yetkililerini ayrımcılık yapmakla suçladı. Belediyenin kendisine alınan kitapların karşılığında 2 bin lira ödeme yapması gerektiğini söyleyen Hançerli, "Emek veriyor alın teri döküyor, ortaya Adana ile ilgili bir eser çıkartıyorsunuz. Kentin en önemli kurumu sizin eserinizi alıyor. Ancak iş ödemeye gelince herkes kaçacak yer arıyor. Altın Koza yetkilileri çifte standart uyguluyor. Başkan Hüseyin Sözlü'nün bu konuya el atmasını bekliyorum. Bizi üzen, muhatap bulamamak. Altın Koza yetkilileri kendilerine yakın olanlara her türlü imkanı sağlıyor ve haricinde herkese kapı duvar" iddiasında bulundu.

YENİ KİTAP HAZIRLIĞI
Bugüne kadar 7 kitabının yayınlandığını ve hepsinin belgesel niteliğinde olduğunu vurgulayan Hançerli şöyle devam etti: Adana'nın tarihini günümüze taşıdık. Hiç kimseden ve bir kurumdan yardım görmeden kendi imkanlarımla bastırdım kitaplarımı. Yeni bir kitabın hazırlığı içindeyim. Son aşamaya geldi. Maddi imkanlarımız el verirse bunu da yayınlayacağım. Bu işler kolay olmuyor. Hele böyle durumlar la karşılaşınca insanın direnme gücü zayıflıyor. Yeni yönetim geçmiş yönetimin ayıbını sürdürüyor. Sorunun en kısa sürede çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'den sanatçıya köstek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN