Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kazı ekibinden Başkan Öztürk'e ziyaret

Ceyhan'da Sirkeli Höyüğü'nde devam eden kazı çalışmalarını gerçekleştiren ekip Ceyhan Belediye Başkanı'nı ziyaret etti

Giriş Tarihi: 27.7.2014
Ceyhan'da Sirkeli Höyüğü Kazı Başkanı Prof. Dr. Miroslav Novak ve Başkan Yardımcısı Yard. Doç. Dr. Deniz Yaşin Meier ile Bakanlık Temsilcisi Mehmet Alkan Belediye Başkanı Alemdar Öztürk'ü ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi verdi.

EN BÜYÜK HİTİT MERKEZİ

Sirkeli Höyüğü kazılarının 2006 yılından beri devam ettiğini belirten Prof. Dr. Novak, "Ceyhan'daki bu höyük kendi dönemi içersinde Hitit dönemine ait en büyük yerleşimlerin bulunduğu Kilikya bölgesinde yer almaktadır. Bunun dışında Kalkolitik dönemden Hellenistik döneme kadar yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Hitit imparatoru 2. Muvattali'ye ait kaya kabartması da önemini daha da yükseltmiştir. Kazı çalışmaları buranın Kilikya bölgesinde yer alan en büyük Hitit merkezi olduğunu gösteriyor" dedi.

BELEDİYEDEN DESTEK

Belediye Başkanı Alemdar Öztürk kazı ekibine teşekkür ederek "Medeniyetlere beşiklik eden ülkemizin her karış toprağından tarih fışkırmaktadır. Ceyhan da bu bölgelerden biridir. Özellikle bu tür kazı çalışmalarının bölgemiz ve ülkemiz turizmine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Kazı çalışmalarının turizme kazandırılması için Ceyhan Belediyesi olarak imkânlarımız dâhilinde desteğimiz devam edecektir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kazı ekibinden Başkan Öztürk'e ziyaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN