Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'den evlere şenlik ceza

Adana Büyükşehir Belediyesi, kendisinin asfaltlatıp ağaçlandırdığı otopark için Medline Hastanesi'ne 52 bin liralık işgal tazminatı cezası kesti

Giriş Tarihi: 30.7.2014
Adana Büyükşehir Belediyesi evlere şenlik bir uygulamaya imza attı. Belediye, Medline Hastanesi önünde yeşil alan olarak görülen ancak hastaneye gelen hastalar tarafından otopark olarak kullanılan alan için hastaneye 52 bin liralık ecrimisil (işgal tazminatı) cezası kesti. İşin tuhaf yanı ise, söz konusu alanın otopark olarak kullanılması için asfalt döküp, çevre düzenlemesini yapan kurumla cezayı kesen kurumun aynı olması.
ŞİKÂYET ÜZERİNE CEZA

Adana Büyükşehir Belediyesi, yapılan bir başvuru üzerine imarda yeşil alan görülen ve Kabasakal ile bağlanması halinde metronun geçiş güzergahı olacak olan Turgut Özal Bulvarı üzerindeki 5 bin metrekarelik alan hakkında inceleme başlattı. Yapılan incelemenin sonunda söz konusu alanın Medline Hastanesi'ne gelen hastalar tarafından otopark olarak kullanıldığına kanaat getiren Büyükşehir Belediyesi, hastaneye 52 bin liralık ecrimisil cezası kesti.

BELEDİYE DÜZENLEDİ

Uzun yıllar çirkin bir görüntüye neden olan söz konusu alan, zamanla hastaneye gelen hastalar tarafından otopark olarak kullanılmaya başlandı. Bu süreç hastanenin iradesi dışında gelişirken Büyükşehir Belediyesi de toz toprak olan alanı asfaltlayıp çevre düzenlemesi yaptı. Hastane yönetimi de kendisine ait 2 katlı otopark olmasına karşın çevre düzenlemesinde Büyükşehir Belediyesi'ne yardımcı olarak bölgeyi çimlendirdi.

MAHKEME AKSİ GÖRÜŞTE

Büyükşehir Belediyesi vatandaşların kullandığı otopark için hastaneye ceza keserken mahkeme bu konuda aksi yönde karar verdi. Geçtiğimiz yıl, bu alana park ettiği aracından hırsızlık yapılan bir vatandaş, zararının karşılanması için hastane aleyhine dava açtı. 5'inci Sulh Mahkemesi, söz konusu alanın hastaneye ait olmadığı ve "nazım imar planına göre Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşan otopark" olduğunu belirterek tazminat talebini reddetti. Büyükşehir Belediyesi'nin mahkeme kararına rağmen ecrimisil cezası kesmesi tepkiyle karşılandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'den evlere şenlik ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN