Felçli kalan Ahmet dava açtığına pişman

Polisin, 'hırsız' diye açtığı ateş sonucu felç olan Ahmet Yıldırım'ın İçişleri Bakanlığı'na açtığı 805 bin liralık dava mahkemece reddedildi

Giriş Tarihi: 30.7.2014
Adana'da çalıntı olduğunu bilmediği arkadaşının kullandığı motosikletle gezerken polisin açtığı ateş sonucu belden aşağısı felç olan 20 yaşındaki Ahmet Yıldırım darbe üzerine darbe yedi. Felç olmasına neden olan polis 7 bin 500 lira para cezası alırken, İçişleri Bakanlığı'na açtıkları 805 bin liralık dava ise reddedildi. Bakanlık hukuk bürosu da talihsiz genç ve ailesine 28 bin TL vekalet ücreti çıkardı. Yıldırım, "Felç olmakla kalmadım, hakkımı ararken borçlu çıkarıldım. Adaletin yerine gelmesini istiyoruz" dedi.

FELÇ OLDU

Bir karakolda görevli polis Mehmet Y.'nin motosikleti 7 Kasım 2008'de çalındı. Mehmet Y. ve meslektaşı Suat B. başka bir motosikletle hırsızları aramaya çıktı. Polisler, iki gün sonra çalıntı motosikleti görüp durdurmak istedi. Motosikleti kullanan 3 gencin kaçması üzerine Suat B., 'dur' ihtarında bulunup 3 el ateş etti. Arkada oturan ve daha sonra hırsız olmadığı belirlenen Ahmet Yıldırım vuruldu. Omuriliğine kurşun isabet eden talihsiz genç felç oldu.

SANIKLAR "KAZA" DEDİ
Polisler hakkında "Olası kast sonucu adam öldürmeye teşebbüs' suçundan dava açıldı. Bu arada Ahmet Yıldırım ve ailesi de İçişleri Bakanlığı aleyhine Adana 2. İdare Mahkemesi'ne 805 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açtı. Suat B. ve Mehmet Y. olayın kaza olduğunu söyledi. Mehmet Y. beraat ederken, Suat B. önce 10 yıl hapse mahkum oldu, karar 2 kez bozuldu. Geçtiğimiz günlerde polis Suat B. "Taksirle yaralama" suçundan 7 bin 500 TL para cezasına çarptırıldı. Aile karara itiraz etti.

HACİZ BAŞLAtıLACAK

Adana 2. İdare Mahkemesi, polis memuru Suat B.'nin olay sırasında görevli olmadığı ve kişisel takip sonucunda olayın meydana geldiği gerekçesiyle davayı reddetti. 28 bin TL vekalet ücretinin davacı Yıldırım'dan alınıp, İçişleri Bakanlığı'na ödenmesine karar verdi. Bu kararla ikinci kez yıkılan Yıldırım, avukatı aracılığıyla karara itiraz etti. İtiraz Danıştay'da iken İçişleri Bakanlığı 28 bin liralık vekalet ücretini Yıldırım ailesinden istedi. Ödenmemesi halinde haciz işlemlerinin başlatılacağını bildirdi.

"HAYATIM KARARDI"
Hem polise verilen para cezasının hem de açtıkları davanın reddedilip, vekalet ücretinin istenmesinin kendisini ve ailesini bir kez daha yıktığını söyleyen Ahmet Yıldırım, "Bir kurşun hayatımı deldi geçti. Maddi ve manevi perişan olduk. Bu yüzden de tazminat davası açtık. Dava reddedildi. Danıştay'a itiraz ettik ama bu arada da İçişleri Bakanlığı avukatları 28 bin TL vekalet ücreti istiyor. Ödenmez ise icra geleceği bildirilmiş" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Felçli kalan Ahmet dava açtığına pişman
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN