DSİ'den gençlere kanallarda sürpriz

Adana'da her yıl onlarca can alan DSİ'ye ait sulama kanalları bayram tatili nedeniyle tarlalarda sulama yapılmadığı için boşaltılınca, kanala girmek isteyen çocuklar da boğulma tehlikesinden kurtuldu

Adana'da her yıl onlarca ailenin yüreğine ateş düşüren DSİ'ye ait sulama kanalları Ramazan Bayram'ı nedeniyle tarlalarda sulama yapılmadığı için boşaltılınca, kavurucu sıcakta serinlemek için kanala giren çocuklar da olası bir boğulmadan kurtuldu. DSİ kanallarına yüzmek için gelen çocuklar kanalı boş görünce evlerinin yolunu tuttu.

17 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Son 6 yılda toplam 113 kişinin boğularak ölmesine sebep olan sulama kanallarında, alınan tüm önlemlere rağmen yılın ilk 7 ayında geçmiş yıllara oranla yüzde yüz artarak 17 kişi boğuldu. Gençler hayata veda ederken geride gözü yaşlı aileler kaldı. Adana Valiliği de bu ölümleri azaltmak için 'acil' çalışma başlattı ve kanalda yüzen 15 yaşından büyük çocuklara Kabahatler Kanunu'na göre 108 lira para cezası kesmeye karar verdi.

15 YAŞINDAN BÜYÜKLERE CEZA

Adana Valiliği aldığı bu karardan sonra geçtiğimiz hafta Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri yaptıkları çalışmalarda 15 yaşından büyük 53 çocuğa Kabahatler Kanunu'na göre 108 lira ceza kesti. 15 yaşından küçük 21 çocuk ise ailelerine teslim edildi. Bu uygulama çocukları kanaldan uzaklaştırmayı başardı.

KANALLAR BOŞALTILDI

Gençler ve küçük yaştaki çocuklar bayram süresince denetimlerin azalacağını beklerken hiç ummadıkları bir şekilde DSİ'nin 'sürpriziyle' karşılaştı. Bayram süresince çiftçi tarlalarda sulama yapmadığı için DSİ kanallardaki suyu boşalttı. Adana'nın kavurucu sıcağından bunalan ve kanalın yolunu tutan çocuklar su olmayan kanallarla karşılaşınca evlerine geri döndü. Bu durum çocukları üzdüğü kadar aileleri sevindirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
DSİ'den gençlere kanallarda sürpriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN