Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'in gözü tarım kampusunda

Tarım kampusunun bir bölümünü yeşil alan ilan eden Büyükşehir Belediyesi, Kışla Caddesi'ni genişletmek amacıyla bir kez daha aynı kampusa göz dikti

Giriş Tarihi: 1.8.2014
Cumhuriyetin ilk yıllarında Seyhan Haşarat İstasyonu adıyla kurulduğunda yüzlerce dekarlık bir alanda Türk tarımına hizmet eden ve yapılan kamulaştırmalarla Köprülü Mahallesi'nde 12 hektarlık bir alanda faaliyet gösteren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Tarım Kampusu bir kez daha kamulaştırma tehlikesiyle karşı karşıya. Kampusun bir bölümünü yeşil alan ilan etmek isteyen Büyükşehir Belediyesi şimdi de Kışla Caddesi'nin genişletilmesi çalışmaları için cadde boyunca kampusun 10 metrelik bölümüne göz dikti. Yol genişleteme düşüncesinin caddeyle özdeşleşen tarihi okaliptus ağaçlarını da tehdit edeceği iddia edildi.

İNCELEME YAPILDI
Büyükşehir Belediyesi'nin Tarım Kampusu'na ikinci kez göz dikmesi geçtiğimiz günlerde yol genişletme çalışmaları konusunda yapılan incelemeyle ortaya çıktı. Tarım Kampusu'ndaki Biyolojik Mücadele İstasyonu Müdürlüğü'ne gelen yetkililer, genişlemenin Tarım Kampusu'ndan 10 metrelik genişliğindeki bir alanın kamulaştırılmasıyla sağlanacağını söyledi. Alternatif olduğu halde belediyenin Kışla Caddesi'ni genişletme ve Tarım Kampusu arazisinden toprak istenmesi Tarım Kampusu çalışanları tarafından tepkiyle karşılandı. Tepkinin nedeni ise Araştırma Müdürlüğü'nün önünde bulunan 10 metrelik yeşil alanın da yok edilerek, konusunda ülkemizde tek olan ve uluslararası düzeyde çalışmalar yürüten 84 yıllık bir kuruluşun iş yapamaz hale gelecek olması.

DOĞAL PLATO

Tarihi okaliptus ağaçlarıyla Adana'nın en güzel caddeleri arasında gösterilen Kışla Caddesi'nin bu projeyle doğal dokusunu kaybedeceğini iddia eden vatandaşlar, okaliptus ağaçlarının orta refüje denk geleceği ve zarar görmeyeceği yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyledi. Kışla Caddesi ve okaliptus ağaçlarını Adana'yla özdeşleştiğine dikkat çeken vatandaşlar, "Onlarca yıldır evlenen gençlerimiz, bu caddeye gelerek fotoğraflar çektirdi. Burada çok sayıda klip de çekildi. Adeta doğal bir plato gibiydi. Bu güzelliğin yok edilmesine izin verilmemeli" dedi.

ALTERNATİFİ VAR

Kışla Caddesi'nin her iki taraftan da devamı olmadığını anımsatan vatandaşlar, "Bir tarafında kolordu var diğer tarafta ise eski yol trafiğe kapatılmış. Her iki yönü de kapalı olan bir caddeyi hangi amaçla genişletiyorlar anlamış değiliz. Oysa adliye sarayı inşaatının Kazım Başer Mahallesi tarafı daha uygun. Ama belediye o bölgede yapacağı kamulaştırma masraflarından kaçınmak için hem 80-90 yıllık tarihi okaliptus ağaçlarını tehdit ediyor hem de Tarım Kampusu'nun arazisine göz dikiyor" diye konuştu.

BU İLK DEĞİL
Büyükşehir Belediyesi'nin Tarım Kampusu'na göz dikmesinin ilk olmadığı ortaya çıktı. Kampusun M. Kemalpaşa Caddesi yönünden yaklaşık 12 bin metrekarelik bölümünü imar değişikliğine giderek yeşil alan ilan eden Büyükşehir Belediyesi, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile mahkemelik oldu. Adana 2'nci İdare Mahkemesi'ndeki yargılama devam ederken, söz konusu imar değişikliğiyle geçtiğimiz yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker tarafından hizmete açılan Tarımsal Yayım ve Eğitim Merkezi binasının bir bölümünün de yeşil alan ilan edildiği öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'in gözü tarım kampusunda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN