Bölgenin yüzünü tekstil güldürdü

Tekstil ihracatında yaşanan olumlu gelişmeler, Irak'ta yaşanan olaylar nedeniyle Güneydoğu'dan yapılan ihracat oranındaki büyük düşüşü engelledi

Giriş Tarihi: 2.8.2014
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden ihraç edilen ürünlerin başında tekstil geliyor. Yılın ilk 7 ayında bölgeden yapılan tekstil ihracatı yüzde 13 artış göstererek 1,7 milyar dolara ulaştı. Bölgeden ihraç edilen önemli bir ürün ise yüzde 7'lik artışla 900 milyon dolara ulaşan makine halısı ihracatı oldu. Bölgenin genel ihracatı ise son dönemdeki Irak olayları nedeniyle yüzde 2 azaldı.

İHRACATTA YÜZDE 13 ARTIŞ VAR
Geçen yıl aynı dönemde 1,5 milyar dolarlık ürün ihracat eden Güneydoğu Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği üyesi ihracatçılar bu yılın aynı dönemde bölge ülkelerinde yaşanan onca soruna rağmen ihracatlarını yüzde 13 oranında arttırarak 1 milyar 712 milyon dolarlık ürünü yurt dışına satmayı başardı. Tekstil sektöründe ihracatı yapılan ürünler arasında 512 milyon dolar ile kumaş ilk sırada yer alırken, 420 milyon dolarlık iplik, 323 milyon dolarlık da hazır giyim ürünü ihraç edildi.

GÜMRÜĞE TAKILIYOR
Büyük kısmı Gaziantep'te üretimi yapan Halı İhracatçıları Birliği üyesi olan ihracatçılar ise bu dönemde yüzde 7 artışla 900 milyon dolarlık ürün ihracı gerçekleştirdi. Halıcıların ihracatında büyük artışlar olmamasının en büyük nedeni başta Asya ülkeleri olmak üzere önemli pazarlarda yaşanan yüksek gümrük vergileri ön sırada geliyor.

HUBUBATTA DÜŞÜŞ OLDU

İrticaret kalemini oluşturan hububat ve bakliyat sektörü ise son aylarda komşu ülkelerdeki olayların artması üzerine ilk kez ihracatta eksiye düştü. Hububat, Bakliyat ve Yağlı Tohum ve Mamulleri İhracatçıları Birliği üyesi ihracatçıların bu dönemdeki ihracatı toplamda yüzde 7 azalarak 1,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bölgenin yüzünü tekstil güldürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN