Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Güneydoğu'da ilk kez ihracat rakamları düştü

Giriş Tarihi: 5.8.2014
Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden yapılan ihracatın gelişimi yıllar sonra ilk kez eksiye düştü. Lokomotifliğini Gaziantep'in yaptığı bölgeden yapılan ihracat Ocak- Temmuz ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,05 azaldı. Bölge ihracatında sadece halıda yüzde 1 artış oldu. İhracat kalemlerinde en büyük düşüş büyük oranda Irak'a satılan hububat ve bakliyat ürün grubunda yaşandı.

VERİLER GAİB'dEN

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) verilerine göre Temmuz ayında 569 milyon 927 bin liralık ihracat gerçekleşti. Bölgeden en çok ihracat 205,99 milyon dolarla tekstil ve hammaddeleri ihracatı olurken, 125,8 milyon dolarlıkla hububatbakliyat ürünleri ile 121 milyon dolarlık halı ihracatı yapıldı.

HALICILIK GÜLDÜRDÜ

Bölgenin 7 aylık ihracatında eksiye düşmeyen tek sektör olan halıcılığın ciddi sorunlarla mücadele etmesine rağmen ihracatını sürdürmesini pazar çeşitliliğine bağlayan Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Selahattin Kaplan, "Bölge ihracatının Temmuz ayındaki düşüşünde Irak'ta yaşanan olayların yanı sıra Ramazan Bayramı tatilinin de etkisi var. Bölgemiz uzun zamandır ihracatta ülke ortalamasının üzerinde bir artış yaşıyordu" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneydoğu'da ilk kez ihracat rakamları düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN