Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hayata tutundu

Antakya'da 23 haftalıkken 33 santimetre boyunda doğan Malik bebek, Özel İskenderun Gelişim Hastanesi'nde 7 ay süren yaşam savaşını kazandı

Giriş Tarihi: 7.8.2014
Hatay'ın İskenderun ilçesindeki Özel Gelişim Hastanesi, bir mucizeye tanıklık etti. Antakya'da 23 haftalıkken (5,5 aylık) 33 santimetre boyunda ve 700 gram olarak dünyaya gelen Malik Bakır, Özel İskenderun Gelişim Hastanesi'nde 7 aylık tedaviyle hayata tutundu. Servet-Yasemin Bakır çiftinin ilk çocuğu olan Malik bebek, tedavisi boyunca beyin, akciğer, kan ve bağırsak sorunu yaşadı, defalarca zatürre geçirse de her seferinde atlatmayı başardı.

ÇİFTİN İLK BEBEĞİ
Hatay'ın Samandağ ilçesine bağlı Çöğürlü köyünde yaşayan ve berberlik yapan Servet Bakır (26) ile geçen yıl evlenen ev hanımı Yasemin Bakır (19), bir süre sonra hamile kaldı. İlk kez annelik duygusunu tadacak olmanın heyecanını yaşayan Yasemin Bakır, 23 haftalık hamileyken 24 Ocak'ta sancısı başlayınca Antakya Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Burada sezaryenle doğum yapan Yasemin Bakır, 33 santimetre boyunda ve 700 gram ağırlığında bir erkek bebek dünyaya getirdi.

YOĞUN BAKIMA ALINDI
İskenderun ilçesindeki Özel Gelişim Hastanesi'ne sevk edilen minik bebek, yeni doğan yoğun bakım ünitesine alınıp solunum cihazına bağlandı. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Turhan ve Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi hemşireleri, Malik adı verilen bebeği yaşatmak için 7 ay boyunca yoğun emek verdi. Malik bebek bu süre boyunca beyni, akciğeri ve bağırsaklarında sorun yaşadı. Ayrıca kanına iltihap bulaşan minik bebek, defalarca da zatürre oldu. Ancak parmak bebek bütün sıkıntıları atlattı.

YAŞAMAYI ÇOK İSTEDİ

Tedavi sürecinin ardından sağlığına kavuşan Malik bebek, hastaneden taburcu edildi. Özel İskenderun Gelişim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Emin Turhan, minik bebeğin geldiğinde bütün yaşam fonksiyonlarının durma noktasında olduğunu belirtti. Dr. Turhan, "Malik bebek birçok sağlık sorunu yaşadı ama yaşamayı çok istedi. Biz de ekibimizle birlikte, elimizden gelen her şeyi yaptık. Bu aşamada hemşire arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Onların verdiği emek, Malik bebeğin hayatta kalmasında çok önemli" dedi.

BİZİM İÇİN MUCİZE
Zorlu bir dönemin ardından çocuğuna kavuşan anne Yasemin Bakır, tam 210 gün süren yoğun bakımın sürecinde emeği geçen Dr. Emin Turhan ve hemşirelere teşekkür etti. Yasemin Bakır, "Yedi aydır bebeğimden ayrıyım. Bebeğimi kaybedeceğimi düşünmüştüm. Bu bizim için bir mucize. Doktorumuz Emin beye ve yeni doğan yoğun bakım ekibine çok teşekkür ederim. Allah herkese böyle mutluluk yaşatsın" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayata tutundu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN