Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Deniz Müzesi'ne ziyaretçi akını var

Eski çağlardan bu yana deniz ve denizcilikle iç içe olan Mersin'de ki, Türkiye'nin 4'üncü deniz müzesi, toplam 53 bin 500 ziyaretçiyi ağırladı

Giriş Tarihi: 11.8.2014
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 14 Temmuz 2011 günü açılışı yapılan ve Türkiye'nin 4'üncü deniz müzesi olma özelliği taşıyan Mersin Deniz Müzesini şimdiye kadar 53 bin 500 kişi ziyaret etti. Deniz Binbaşı Tümral Cansoy, amaçlarının, tarihi ve teknik gelişimi yansıtmak, sivil toplumla ve özellikle çocuklarla iletişim artırarak denizciliği onlar sevdirmek olduğunu söyledi.

MERSİN TESADÜF SEÇİLMEDİ

Denizcilik ve Deniz Harp Tarihi kültürünü kitlelerle paylaşmak için Mersin kentinin seçilmesinin bir tesadüf olmadığını dile getiren Binbaşı Cansoy, "Eski çağlardan beri deniz ve denizcilikle yakın münasebeti olan bu güzide kentimizin Deniz Kuvvetleri mensupları için de ayrı bir yeri vardır. Bu kapsamda, yıllardır bahriyemize müstesna destek sağlayan aziz Mersin halkına Deniz Kuvvetleri personelinin duyduğu vefa borcunun bir simgesi olarak Mersin'de bir müze açılması fikri 2008 yılında yeşermeye başladı" dedi.

MÜZEDE YOK YOK

Müzeye gelen ziyaretçileri müzede nelerin beklediği hususunda bilgiler veren Cansoy, "Müzeye gelecek ziyaretçilerimiz, çeşitli harp silah araç ve gereçlerini, kitap ve hediyelik eşya satış reyonunu, interaktif bilgi sunulan kioskları, yağlı boya tablolar ile ünlü denizcilerin büstlerini, denizcilik tarihinin farklı evrelerini yansıtan yağlıboya tablolarını, gemi maketlerini, denizci kıyafetli mankenlerini, gemi baş-kıç modellerini, armaları, silahları, sancakları, top istasyonunu, köprü üstü modelini ve çeşitli seyir yardımcı malzemelerini görme fırsatını bulacaklar" şeklinde konuştu.

YAVUZ'UN GANİMETİ BU MÜZEDE

Müzede ayrıca savunma silahları koleksiyonunda bulunduğunu söyleyen Cansoy, "Savunma silahları koleksiyonunda 15'inci yüzyıldan 19'uncu yüzyıla kadar uzanan tarihsel süreç içinde önem arz eden koruyucu silahlar bulunmaktadır. Zırh gömlek, kolçak, dizçek, miğfer ve kalkan savunma silahlarını oluşturur. 1516 yılında Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferinden ganimet olarak getirdiği 'tombak zırh' Memlük Sultanı Kayıtbay'a aittir. Mısır seferinden ganimet olarak getirilen bu zırh koleksiyonumuzun en önemli parçalarından biridir" diye konuştu.

KÜLTÜREL MİRASA TANIK OLUN
Okul müdürlüklerince yapılan toplu ziyaretlerde öğrenci ve öğretmenlerden hiçbir ücret talep etmediklerini vurgulayan Cansoy, "Amacımız müzenin herkes tarafından görülmesini, gezilmesini sağlamaktır. Mersin'de var olan bu kültürel mirasa ve değerlere herkesin sahip çıkmasını istiyoruz. Özellikle gençler ve çocukların geçmişle, kültürleriyle bağlılıklarını sağlamak açısından bunun önemli olduğunu düşünüyoruz ve tüm Mersinlileri bu tarihi yolculuğa çıkmaya davet ediyoruz" dedi.

ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ
Pazartesi ve Salı günleri hariç haftanın diğer günleri 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaretçilerin gezebildiği Mersin Deniz Müzesi öğrenciler için ücretsiz iken diğer ziyaretçilerden 5 lira alınıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Deniz Müzesi'ne ziyaretçi akını var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN