Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyükşehir'in duyarsızlığı

Giriş Tarihi: 12.8.2014

Adana Büyükşehir Belediyesi, kent merkezinde engellilerin önüne çıkan engelleri kaldırmamakta direniyor. Belediyenin bu duyarsızlığı engellilerin hayatını tehlikeye atıyor

Adana Büyükşehir Belediyesi'nin "Engelsiz Adana yaratma" iddiaları slogan olmaktan öteye gitmiyor. 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanunu'nun sorumluluk yüklemesine karşın Adana'nın bir çok noktasında kaldırım yüksekliğinden kaynaklanan sorunlara çözüm üretmeyen Büyükşehir Belediyesi, engelli vatandaşların tepkisine neden oluyor. Kaldırım düzenlemesi yapılmayan yerlerde kaldırımı kullanamayan engelliler, D-400 Karayolu'nu kullanmak zorunda kalıyor.

ÇİLE YOLU OLDU
Türkiye Sakatlar Derneği (TSK) Adana Şubesi'nin Döşeme Mahallesi'ndeki binasına gitmek isteyen engelliler, hayatlarını tehlikeye atacak bir güzergahtan geçiyor. Türkkuşu Kavşağı'ndan dernek binasına gitmek isteyen engelliler ve yakınları özellikle Celal Bayar Köprüsü civarında belediyenin duyarsızlığından dolayı yola "çile yolu" adını verdi. Her an kaza ile karşı karşıya kalma tehlikesi atlatan engelliler belediye yetkililerini göreve davet etti.

KASSAP DERTLİ

Yerel yönetimlerin 5378 sayılı yasaya istinaden kentteki erişebilirlik ve ulaşılabilirliği hayata geçirmek zorunda olduğunu vurgulayan TSK Adana Şube Başkanı Halis Kassap, "Eğer bizde bu şehirde yaşıyorsak bu kaldırımları kullanmak hakkımız. Acaba imkansız veya çok zor bir şey mi istiyoruz ki hâlâ bu tip sorunlar çözülmüyor. Herhangi bir engelli arkadaşımızın başına kötü bir şey gelmeden kaldırımlarımızın düzenlenmesini istiyoruz" dedi.

KAZAYA DAVETİYE ÇIKIYOR
Tekerlekli sandalyeye mahkum bir hayat yaşayan 36 yaşındaki Nurettin Bilen'de bir engelli olarak çok büyük zorluklar yaşadığını söyledi. Sokağa çıktığında engelli olmanın dezavantajlarıyla karşı karşıya kaldığını vurgulayan Bilen, "Kaldırıma çıkma imkanım olmadığı için bir çok kez trafik kazasının eşiğinden döndüm. Eşim Ayşe, bana yardımcı oluyor. Ama yalnız yaşayan engelli arkadaşlarımın böyle bir şansı yok" şeklinde konuştu.

ADANA SINIFTA KALDI
Kaldırım düzenlemeleri konusunda yerel yönetimlere her türlü desteği vereceklerini anlatan Kassap, "Ülkelerin medeniyet seviyesi, kaldırımlarının yüksekliğiyle ters orantılıdır diyorum. Maalesef Adana bu konuda sınıfta kalmıştır. Kaldırımları düzenlerlerken gelsinler bizden görüş alsınlar, ortak hareket edelim. Üst geçitler konusunda önerilerimiz olmuştu. Belediye yetkilileri, üst geçitlerde asansör uygulamasına geçileceğini söyledi. Bu tür düzenlemeleri takdir ediyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir'in duyarsızlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN