Denizlerin tarihi Girne'de yazılacak

Giriş Tarihi: 12.8.2014
Girne Üniversitesi Denizcilik Tarihi Araştırma Merkezi faaliyete geçiyor. Merkez, Türkiye ve KKTC'de ilk olma özelliği taşıyor. Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre S. Günsel Haskasap, böylesi önemli bir kurumu hayata geçirilmesinin, KKTC'nin kültürüne ve akademik camiasına büyük bir katkı sağlayacağının altını çizerek, çok yeni bir üniversite olmalarına rağmen, özellikle denizcilik tarihi ve kültürel mirası alanında dünyada söz sahibi olmayı hedeflediklerini belirtti.

İŞLEVİ ÖNEMLİ OLACAK
Cemre S. Günsel Haskasap, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) ile ortaklaşa kuruluş çalışmalarını sürdürdükleri Denizcilik Müzesi ile birlikte Denizcilik Tarihi Araştırma Merkezi'nin birbirlerini tamamlayıcı çok önemli bir işlevi yerine getireceğine inandıklarını ve bu husustan büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti. Haskasap merkezin başlıca hedeflerinin, denizcilik tarihi alanında çalışan akademisyenlerin ve araştırmacıların eserlerinin yayımlanması ve tanıtılması, ulusal ve uluslararası ortak projelerin üretilmesi, denizcilik kültürel mirasımızın korunması konusunda ulusal duyarlılığımızın gelişimine katkı sağlanması olduğunu belirtti.

ALBAY İŞİPEK YÖNETECEK

Merkezin, Türkiye'deki önemli deniz tarihçilerinden biri olan E. Dz. Kurmay. Albay Ali Rıza İşipek yönetiminde kurulacağını ve işlevini sürdüreceğini belirten Cemre S. Günsel Haskasap, "Daha önce İstanbul Deniz Müzesi Müdürlüğü görevinde bulunmuş, deniz tarihi konusunda birçok kitabı yayımlanmış, özelikle denizcilik kültürü ve tarihi konusunda halen aktif olarak ulusal ve uluslararası kurumlarda birçok görevi de sürdüren İşipek'in bilgi birikimi ve tecrübesinin, Girne Üniversitesi'ne ve Denizcilik Tarihi Araştırma Merkezine çok değerli katkılar sağlayacağına inanıyorum" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Denizlerin tarihi Girne'de yazılacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN