Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Milyonluk villa

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün Ceyhan'daki villası göz kamaştırıyor. Piyasa değeri 5 milyon lirayı bulan tripleks villasının kaynağının nerden geldiği merak konusu

Giriş Tarihi: 14.8.2014
Ceyhan Belediyesi'nde üç dönem başkanlık yapan ve görevi bıraktığında maaşı 7 bin lira olan Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün 4 yatak odası, 4 banyo, 6 çocuk odası, 2 oturma odası, ülkü ve bozkurt isimli iki salon, yemek odası. 35 metrekarelik havuz, jakuzi, sauna, fin hamamı, çok amaçlı spor salonu ve teknik odası ve deposu ile piyasa değeri yaklaşık 5 milyon lirayı bulan tripleks villasının kaynağını merak edenler, "15 yıl başkanlık yapsa, aldığı maaşı hiç harcamadan biriktirse, öğretmen eşi de 15 yıl maaşını hiç harcamadan bir kenara koysa yine de villanın yarı parasını ödeyemezler. Bu kaynağın suyu nereden?" diye soruyor.

BİRİNCİ SINIF TARIM ARAZİSİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün mimarisi ile dillere destan olan ve inşaatına başlandığı günden beri sürekli gündemde olan milyonluk villası iddiaya göre birinci sınıf tarım arazisine yapıldı. O tarihlerde villasının inşaatına ses çıkartmayan Başkan Sözlü, aynı bölgeye yapılması istenen ve Ceyhan halkına şifa dağıtacak olan hastane inşaatı için kıyameti koparmış, "AK Parti hükümeti birinci sınıf tarım arazisine hastane yaparak tarıma büyük darbe vuruyor" türünde kara propaganda yapmıştı. İzin vermeyerek hastane inşaatını engellerken, "zemini balçık" diye rapor çıkartıp, inşaatın yapılmaması için de Danıştay'a müracaat etti.

KAÇAK SU İLE BAHÇE SULAMA

Cumhuriyet Mahallesi 1428 Ada ve 2 Parselde inşaatı tamamlanan tripleks villası adeta kale gibi korunuyor. Projesi Ankara'da çizdirilen ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Çayyolu'ndaki malikanesine benzeyen villa 1829 metrekarelik arsa üzerine yapıldı. Selçuklu mimarisinin uygulandığı vurgulanan villanın 2010 yılında başlayan inşaatı kısa sürede tamamlandı. Villa inşaatında kaçak su kullanıldığı, bahçesinin sulanması için bir sokak ileriden geçen DSİ sulama kanalına yer altından döşettiği boru ile sınırsız kullanım yaptığı iddialar arasında. Hatta inşaatın yapıldığı dönemlerde suları sık sık kesildiği için perişan olan ev kadınlarının villa inşaatı önünde gelerek eylem yaptıkları, "Yıllardır bize hizmet getirmedin. Yolumuzu yapmadın, suyumuzu akıtmadın ama kendine uzay gibi bir villa yaptın, yolunu açtın, suyunu kaçak olarak kullanıyorsun" dedikleri biliniyor.

DEĞER TESPİTİ YAPILDI
Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'nün ikamet ettiği villa için bir değer tespiti yaptırıldı. Hazırlanan rapora göre, arsanın değerine etki eden tüm vasıf ve nitelikler göz önünde bulundurularak 14 Temmuz 2014 tarihinde yapılan tespitte, arsanın metrekaresinin 700 TL olacağı kanaatine varıldı. Toplam alanı 1829,6 metrekare olan arsanın üzerine dubleks bir konut ve ortak kullanım amacıyla yapılan bir depo mevcut. Betonarme konutun inşaat alanın 799 metrekare. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 6 Mayıs 2014'te belirlediği birim fiyatlarına göre metrekare fiyatı 650 TL'dir. Yaklaşık 5 yıllık olduğu belirlenen betonarme binanın amortisman oranı yüzde 6 olarak belirlendi. Arsanın toplam değeri 1 milyon 280 bin 300 TL'dir. Yapının değeri 519 bin 350 TL'dir. Yıpranma payı 31 bin 651 TL'dir. Tüm bunlar göz önüne alındığında yapının bedeli bir milyon 768 bin 489 TL'dir. Ancak bu değer Bayındırlık Bakanlığı'nın birim fiyatlarına göre hesaplanmıştır. Binan değeri yapılan tadilat ve ince işlerden dolayı 4-5 milyon lira civarındadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Milyonluk villa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN