Arama kurtarma gemisi törenle göreve başladı

Giriş Tarihi: 15.8.2014
Türk mühendis ve işçilerinin eseri olan yerli yapım arama kurtarma gemisi TCSG Yaşam, Mersin'de hizmete girdi. Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı emrinde hizmete başlayan ve son teknolojiyle inşa edilen TCSG Yaşam gemisi, hızı, yük deplasmanı, helikopter pisti ve 8 gün boyunca denizde kalma kabiliyetiyle her türlü imkana sahip. RMK Marine Tersanesi tarafından tamamen inşa edilen TCSG Yaşam gemisinin için tören düzenlendi. Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, geminin Mersin'de görev rotasına katılmasının onur verici olduğunu dile getirdi.

UZUN MENZİLLİ RADAR

Gemideki teknolojinin dünyayla yarışır düzeyde olduğunun altını çizen Güzeloğlu, "Yaşam gemisi, dünya çapındaki arama kurtarma gemileri içerisinde hızıyla da önde. Buna bağlı olarak eş zamanlı denizde hem arama hem de kurtarma faaliyeti icra edecek botlarımız var. Burada çok uzun menzilli radar ve haberleşme imkanlarımız var. Ankara genel karargahla doğrudan haberleşebilecek bir telsiz sistemi bulunuyor ve tüm bunlara bağlı olarak da Sahil Güvenlik Komutanlığımızın sloganı olan Akdeniz bizimle güvenli diyoruz" dedi. Konuşmasının ardından Gemi Komutanı Yarbay Oğuz Balbek'e TCSG Yaşam gemisinin hizmete giriş belgesini verirken, Albay Erhan da Komutanlık Flandırası'nı verdi. Güzeloğlu ve beraberindekiler daha sonra TCSG Yaşam gemisini gezdi. Deniz şartlarından en az şekilde etkilenebilmesi için 1 adet çift kanatlı yalpa sabitleyici sistemiyle donatılan Arama Kurtarma TCSG Yaşam gemisi, deniz suyundan günde 10 ton içme suyu üretebilme kapasitesine sahip.

GÜÇLÜ SİLAHLARA SAHİP
AB-412 Sahil Güvenlik helikopterinin iniş, kalkış ve konuş yapabilme imkan ve kabiliyetinde olan gemide, hava/su üstü arama ve seyir olmak üzere 2 adet radar sistemi bulunuyor. Gemide ayrıca, 1 adet çift namlulu 40 mm otomelara top ve 2 adet 12,7 mm makineli tüfek yer alırken, 2 adet 30 deniz mili sürate ulaşabilen hızlı kurtarma botları ve yangına müdahale amacıyla baş ve kıç tarafında 2 adet su topu mevcut.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arama kurtarma gemisi törenle göreve başladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN