Mavi kelebekler turizme uçacak

Adana'nın Saimbeyli ilçesinde keşfedilen ve 'Teressa Mavisi' adı verilen kelebekler, yörenin turizmi için umut oldu. Kelebekler için gelen ilk kafileyi bilim adamları oluşturdu

Giriş Tarihi: 15.8.2014
Türkiye'deki 400 kelebek türünden 160'nın bulunduğu Adana'nın Saimbeyli ilçesine bilim adamları akın etti. Saimbeyli'de keşfettikleri ve 'Teressa Mavisi' adını verdikleri endemik kelebeği 20 yıl sonra tekrar bulan bilim adamları ilçeye bağlı Cöbük mevkisinde inceleme yaptı. Akademisyenler, mavi kelebeklerin Saimbeyli'nin tanıtımı ve dünyanın dört bir yanından turist çekmesi için büyük bir fırsat olduğunu söyledi.

ÖNEMLİ OLAN TANITMAK
Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Biyometri ve Genetik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Rektör Danışmanı Prof. Dr. Zeynel Cebeci "Oldukça iri ve gösterişli bir kelebek türü olan mavi kelebeklerin Saimbeyli'de uçması ayrı bir güzellik. Bu anlamda Saimbeyli'nin tanıtılması ve turizminin gelişmesi anlamında da ayrı bir önem taşıyor" dedi. ÇÜ Kozan İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Çürük ise günümüzde artık ne üretildiğinden çok nasıl pazarladığının önemli olduğuna dikkat çekerek "Yöremizin sahip olduğu değerleri etkin bir şekilde tanıtabilmek ve sunabilmek zorunlu hale geldi" diye konuştu.

BÖLGE KORUNMALI

Mustafa Kemal Üniversitesi'nden Yrd. Doç. Dr. Erol Atay da yüz metre gibi bir dar bir alanda yaklaşık on iki kelebek türü saydığını belirterek, "Bu kadar çeşitli kelebeğin bulunması buranın koruma altına alınması gerektiğini belirtir" dedi. Yrd. Doç. Dr. Atay, şöyle devam etti: "Ben Hatay'da kelebekler üzerine çalışma yapıyorum. Mavi kelebeğin Hatay bölgesinde var olduğuna dair bir belge ispat edemedik. Fakat Adana'da özellikle burada kelebeklerin çok sayıda türünün burada yaşıyor olması önemli. Türkiye'de yeni yeni yaygınlaşan kelebek gözlemciliği etkinlikleri çerçevesinde yeni turlar düzenleyip, insanları buraya getirmek gerekiyor."

ÇALIŞMA YAPILACAK
Adana Toroslar Federasyonu Başkan Vekili Mahmut Nimet Dalkır ise "Federasyon adına hocalarımızı buraya davet ettik. Saimbeyli Kaymakamı ve Belediye Başkanı'nın desteği ile burada kelebeklerin bulunduğu yerin tanıtılması için çalışmalar yapacağız. Saimbeyli'nin turizme kazandırılması gerekmektedir" dedi. Saimbeyli Belediye Başkanı Mustafa Şahin Gökçe de ilçenin güzelliklerini araştırmak için gelen Çukurova Üniversitesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi'nden bilim adamlarına ve Toroslar Federasyonu üyelerine teşekkür etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mavi kelebekler turizme uçacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN