Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriyelilere karşı provokasyona dikkat

Gaziantep'te Suriyeli kiracının ev sahibini öldürmesiyle başlayan gerginliğin ardından 506 Suriyeli kamplara gönderildi. Vali Erdal Ata vatandaşı sağduyuya davet etti

Giriş Tarihi: 17.8.2014
Gaziantep'te bir ev sahibinin geçtiğimiz günlerde Suriyeli kiracısı tarafından öldürülmesinin ardından başlayan gerginliğin büyümemesi için Valilik, Emniyet ve Jandarma en üst düzeyde önlem aldı. Hıdır Çalar'ın hayatını kaybettiği cinayetin katil zanlısı Suriyeli Y.Z. ve M.Z. kardeşler ile dayıları K.Ö. yakalanırken, Suriyelilere yönelik eylemlere katılanlardan 30 kişi gözaltına alındı. Öte yandan, uygun olmayan semt ve binalarda kalan 506 Suriyeli kamplara gönderildi. Vali Erdal Ata devletin tüm kurumlarıyla gerekeni yaptığını belirterek, vatandaşları sağduyulu davranmaya ve provokasyonlara karşı uyanık olmaya davet etti.

5 SURİYELİ YARALANMIŞTI

Gerginliği ateşleyen olay, 11 Ağustos saat 22.00 sıralarında meydana gelmişti. Alibaba Mahallesi'nde Hıdır Çalar (62) evinin odalarınını kiralayan Suriyeliler tarafından bıçaklanarak öldürülmüştü. Bunun üzerine bir grup vatandaş toplanıp rastladıkları Suriyelilere saldırmıştı. 5 Suriyeli yaralanmış, çok sayıda otomobil zarar görmüştü. Ertesi gün yeniden başlayan olaylara çok sayıda polis TOMA'larla müdahale etmişti. Gerginlik büyük ölçüde yatışırken Gaziantep'te uygun olmayan mekanlarda yaşayan Suriyelilerin tahliyesi için polis çalışma başlattı. Ünaldı, Barış, Yavuzlar, Yavuz Selim ve Saçaklı mahallelerinde polis ve AFAD ekipleri, Suriyelileri bulundukları metruk binalardan çıkarmaya başladı. İlk etapta 560 Suriyeli, Şanlıurfa'nın Viranşehir ve Mardin'in Nusaybin ilçelerindeki kamplara gönderildi. Bu arada cinayetin katil zanlısı Suriyeli Y.Z. ve M.Z. kardeşler ile dayıları K.Ö. yakalandı. Zanlılar çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

7 BİN 800 SURİYELİ TAŞINACAK

Olayların yatışmasının ardından Gaziantep Valisi Erdal Ata, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Emniyet Müdürü Ali Gezer, İl Jandarma Komutanı Albay Adnan Arslan ve AFAD İl Müdürü Sinan Atakan ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Vali Ata, "Suça karışan, halkımızın huzurunu bozan Suriyelilere müsaade edilmemektedir. Bize gelen elektronik postalarda Suriyelilere müsamaha gösterildiği, adeta suç işlemelerine göz yumulduğu gibi yaygın kanaat var ancak hiç birisi doğru değildir" dedi. Vali Ata, Suriyelilerin tahliyesi için de "Resmi ikametgahı bulunmayan, metruk bina, garaj, işyeri, park ve bahçe gibi yerlerde barınmaya çalışan Suriyeliler, İslahiye, Nizip, Viranşehir ve Nusaybin'deki çadır kentlere sevk ediliyor. Yaklaşık 600 noktada kalan 7 bin 800 civarındaki Suriyeliyi nakletmeye başladık. Tamamının transferinin 20 gün sürecektir" şeklinde konuştu.

30 KİŞİ GÖZALTINDA

Toplumu sağduyulu olmaya davet eden Vali Ata, "Münferit olayları bahane ederek, halk içerisinde infial uyandırarak, asayişi tehdit edecek mahiyette, farklı yönlere sürüklemek isteyen kişi ve grupların eylemlerine vatandaşlarımızın destek olmamalarını temenni ediyorum" dedi. Gaziantep Emniyet Müdürü Ali Gezer ise kentte gerginliğin 8 ayrı mahallede yaşandığını ifade etti. Gezer, "İzinsiz gösteri ve protesto esnasında bilinmeyen kişilerce toplamda Suriye plakalı 8 araca zarar verilmiş, 5 Suriyeli hayati tehlike arz etmeyecek şekilde kesici alet ve darp neticesinde yaralanmışlardır. Olaya karıştığı tespit edilen 30 kişi gözaltına alınmış, ifadelerinin alınmasının ardından çıkarıldıkları adliyede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriyelilere karşı provokasyona dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN