Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aile Müdürlüğü aile şirketi oldu

Giriş Tarihi: 18.8.2014

Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne çöreklenen paralel yapıya mensup yöneticilerin tüm yakın akrabalarını işe yerleştirdiği ortaya çıktı

Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) yapılan bir ihbar, paralel örgütün Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ndeki ilişkilerini ortaya çıkardı. Eski bir cemaatçi tarafından yapılan isimsiz ihbardaki iddialar araştırıldığında, paralel örgütün İl Müdürlüğü'ne adeta çöreklenip bir çiftlik gibi kullandıkları anlaşıldı. Yürütülen soruşturmada bazı yetkililerin, eşlerini, çocuklarını, kız kardeşlerini, annelerini ve hatta kayınvalidelerini bile taşeron şirket üzerinden kuruma yerleştirdiği ortaya çıktı. Kurumdaki 5 yöneticiden her birinin yaklaşık 20'şer yakınını işe aldığı öğrenildi.

ÖNEMLİ DELİLLER
"Ben Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde çalışmaktayım. Önce cemaate bağlıydım. 17 Aralık'tan sonra şok oldum ve cemaati bıraktım" sözleriyle başlayan ihbardaki iddialar tek tek soruşturuldu. Halen devam etmekte olan soruşturmada, Cemaat'in Karaisalı sorumlusu olduğu ileri sürülen Seyhan Huzurevi Müdürü Hamza Dönmez ile yardımcısı konumundaki Karaisalı Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Rifat İnan'ın, akrabalarını kuruma yerleştirmek için cemaatin tüm imkanlarını seferber ettiğini ortaya çıkaran delillere ulaşıldı.

KADROLAŞMADA ÇIĞIR AÇTILAR

Seyhan Huzurevi Müdürü Hamza Dönmez'in eşi, kızı ve kız kardeşlerini kuruma yerleştirip çalışıyor gibi göstererek haksız kazanç sağladığı belirlendi. İddialara göre, Hamza Dönmez, paralel yapının da desteği ve oluruyla kuruma şu isimleri yerleştirdi: Eşi Zeynep Durukan Dönmez, annesi Ayşe Dönmez, eşinin akrabaları Hürü Odabaşı ile Mehmet Odabaşı, kızı Ayşegül Yengin, kendisinin ve eşinin kız kardeşleri Fadime Çetinkaya, Hürü Odabaşı, Emine Odabaşı ve Fikriye Gül.

SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Karaisalı Engelsiz Yaşam ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Rifat İnan'ın da aynı yönteme başvurduğu iddia edildi. Soruşturmada İnan ile ilgili olarak şu bilgilere ulaşıldı: Rifat İnan, eşi Hacer İnan'ı, annesi Rukiye Gaygısız'ı, kız kardeşleri Elif Karataş ve Ayşe Durukan ile başka akrabalarını da işe yerleştirdi. Yapılan soruşturmada, paralel yapının yöneticileri tarafından işe alınanlara son derece kolay ve basit işler yaptırılırken, kurumdaki diğer personel hasta bakımı, temizlik gibi daha zor ve uğraş veren işlerde görevlendirildi. Özetle kurumda paralel yapı yöneticilerinin tanıdıkları zor işlere gönderilmeyince, kurumda en az 10 kişinin yapması gereken işler birkaç kişinin üzerine yıkıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aile Müdürlüğü aile şirketi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN