Sıcaklıktaki aşırı artış vücuda hasar verebilir

Giriş Tarihi: 18.8.2014
Mersin İl Sağlık Müdürü Mustafa Başarılı, Mersinlilere aşırı sıcaklara karşı uyarılarda bulundu. Başarılı, "Sıcaklık ve nem artışına bağlı olarak vücut ısısı artmakta ve metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Normalde terleme ile vücut ısısı dengede tutulmaya çalışılır. Ancak aşırı sıcaklarda sadece terleyerek vücut ısısı dengede tutulamaz. Bu gibi durumlarda yükselen vücut ısısı beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilir" dedi.

BAZILARI İÇİN DAHA TEHLİKELİ

Aşırı sıcaklardan en çok etkilenen grupları sıralayan Mersin İl Sağlık Müdürü Mustafa Başarılı, "Yalnız yaşayan 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, dört yaşından küçük çocuklar, bakıma ihtiyacı olanlar, hamileler, açık alanda çalışanlar, aşırı kilolular, kronik hastalığı olanlar, sürekli ilaç kullanan kişiler, sokak çocukları sıcaktan daha fazla etkilenir. Ancak bu durum, diğer insanların sıcaktan etkilenmeyeceği anlamına gelmez" diye konuştu.

KORUNMANIN YÖNTEMLERİ

Sıcaktan korunmanın yollarını da paylaşan Başarılı, "Günün en sıcak saatlerinde yani 10.00- 16.00 mecbur kalınmadıkça dışarı çıkılmamalıdır. Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidirler. Dışarıda bulunulduğunda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmeli; geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneşin zararlı ışınlarından koruyan güneş gözlüğü kullanılmalıdır"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıcaklıktaki aşırı artış vücuda hasar verebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN