Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ani harabeleri için Güzelbey devrede

Giriş Tarihi: 19.8.2014

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Kars'ta bulunan tarihi Ani harabelerinde tahribatın önlenmesi için Ermenistan'da görüşmeler yapacak

Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Kars'ta bulunan Ani harabelerinde yaşanan tahribatın önlenmesi amacıyla görev aldı. Güzelbey, harabelerdeki tahribata neden olan komşu ülke Ermenistan'daki bir taş ocağının kapatılması için gerekli görüşmelerde bulunmak üzere bu ülkeye gidecek.

BU AY GİDECEK

Kars'taki Ani harabelerinin tarihi açıdan büyük öneme sahip olduğunu söyleyen Güzelbey, "Bu harabelerde son dönemde önemli tahribatlar oluyor. Bunun nedeni de Arpaçay nehrinin öbür tarafındaki yani Ermenistan'daki bir taş ocağı olduğu yönünde ciddi endişeler var. Avrupa Tarihi Kentler Birliği ile birlikte Erivan ile görüşmeler halindeyiz. Erivan Belediye Başkanı Bay Magarian'ın tanıyorum. Bu konuda görüşmek üzere bu ay içinde giderek görüşeceğim" dedi.

SURLAR İÇİN DE ÇALIŞTI

Gaziantep'te de tarihi ve kültürel varlıkları koruma ve tanıtmaya yönelik çalışmalarıyla öne çıkan Asım Güzelbey önceki gün de tarihi Diyarbakır surlarının UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine alınması için yapılan çalışmalar nedeniyle tecrübelerini paylaşmak üzere Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak tarafından kente davet edilmişti.

BİR GELİŞME OLMADI

Diyarbakır surlarının 2000 yılında yedek listeye alındığını ancak o günden bu yana bir gelişme olmadığını belirten Güzelbey, "Şimdi konuya hassasiyetle duran ve ne yaptıklarını bilen bir ekip oluşturulmuş. Bizi davet etmişlerdi, gidip tecrübelerimizi paylaştık, onların yaptıklarını ve yapmak istediklerini dinledik. Umarım tarihi surlar kısa sürede asıl listeye alınır. Bu ülkemiz için de Diyarbakır için de çok önemli bir gelişme olur" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ani harabeleri için Güzelbey devrede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN