Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İhracat IŞİD yüzünden yüzde 30 zarar gördü

Irak'ta yaşanan IŞİD terörü, bu ülkeye ihracat yapan Mersin'e ağır darbe vurdu. Mersin'in Irak'a yaptığı ihracat yüzde 30 azaldı

Giriş Tarihi: 19.8.2014
Mersin Ekonomi Platform Dönem Başkanı Mehmet Türker, Irakta yaşanan IŞID terörünün kent ekonomisine olan zararlarını anlattı. Türker, "Terör olmadan önce Irak'a yılda 12 milyar dolar ihracat yaparken terörden sonra bu rakam yüzde 30 değer kaybetti" dedi. İhracatın gün geçtikçe düştüğünü belirten Türker, "İhracatımız 2014'ün ilk 5 ayında yüzde 11 artış göstermişti. Bunu rakama döktüğümüzde 5 milyar 40 milyon dolar civarındaydı. Fakat terörden sonra ciddi anlamda bir düşüş yaşandı. Bu ay itibarı ile Mersin'de yüzde 30 Türkiye genelinde ise yüzde 2,5 kaybımız oldu" diye konuştu. IŞİD'in işgal ettiği Musul'un Mersin için önemli bir konumda olduğunu söyleyen Türker, "Burası işgal olduğundan beri artık oraya gidemiyoruz. İnsanlarımızın can güvenliği yok. İhracatımız gün geçtikçe geriliyor. Bölgede araç sayımızda giderek azalıyor. Bu terör taşımacılık sektörüne de büyük zararlar verdi" şeklinde konuştu. Bölgeye terörden önce Mersin'den aylık ortalama bin 700 aracın gittiğini belirten Türker, "Bu rakam terörden sonra Temmuz ayında bin 300 ve Ağustos ayında 700'e kadar düştü. Oraya giden araçlarımız Irak'ın güneyine gidemediği için güvenilir bir yerde ürünleri bırakıyor. Fakat müşteriye ulaşılamadığı için ihracat tamamlanmış olmuyor" ifadelerini kullandı.

ALTERNATİF ÇÖZÜMLER GEREK

Mersin'in ihracat için alternatif çözümler üretmesi gerektiğini kaydederek, "İhracatçılarımız farklı yollar denemeli. İhracat devam etmeli. Yoksa yatırım yapan firmalar batar. Bütün temennimiz terörün sona ermesi. Tahsil edilmeyen ücretlerin ise ülkeler arasında takas yoluna gidilerek tahsil edilmesi gerekir" dedi. IŞİD'in dışında Suriye ve Mısır'da yaşanan olaylarında Mersin'i etkilediğini belirten Türker, "Mısırda yapılan ihtilal bizim yatırımcılarımıza zarar oldu. Çünkü bizim düşüncemiz onların düşüncesine uymuyor. Onlar askeri bir şekilde yönetilmeye başlandı. Özellikle tekstil firmalarımız zarar görüyor. Suriye konusunda da hem kültürel hem de sosyal olarak zarar gördük. Çünkü onlar Osmanlı'dan bu yana baktığımızda akrabalarımız. Onların zarar görmesi bizi de etkiliyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İhracat IŞİD yüzünden yüzde 30 zarar gördü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN