Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel'e yakın olan yükseliyor

Giriş Tarihi: 19.8.2014

Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde kadrolaşan paralel yapının kendisine yakın kurum yöneticilerinin hızla yükselttiği ortaya çıktı

SABAH Güney'in dün gündeme taşıdığı paralel yapının kadrolaşmaya gittiği Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde başlatılan soruşturmadan sonra Paralel Yapı'nın kurumdaki başka oyunlarının da olduğu, 'Paralel'ci yöneticilerin akrabalarını işe almakla yetinmediği, kendilerine yakın olan isimlerin hızla yükselmesini sağladığı ortaya çıktı. Batman'da bir ilköğretim okulunda müdür yardımcısı iken Batman Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne atanan Erhan Güngör'ün kısa sürede Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü olmasının arkasında paralel yapı olduğu iddia edildi.

'ABİ' DE VAR 'ABLA' DA
BİMER'e yapılan ihbarın ardından başlatılan ve büyük bir titizlikle yürütülen soruşturma ilerledikçe elde edilen bilgiler, 'Paralel' yapılanmanın üyelerinin kurumda ne kadar hızlı yükseldiğini ortaya koydu. Yapılan araştırmalarda, Müdür Yardımcıları Hayriye Erbil ve Hamide Nurgül Kaya ile Huzurevleri Müdür Yardımcısı Arif Aygün'ün de öğretmen iken kurum içinde yükseldikleri gözden kaçmadı. Müdür Yardımcıları Hacı Ali Ünal'ın cemaatin 'abisi', Hayriye Erbil'in ise cemaatin 'ablası' olduğu iddia edildi. Soruşturma kapsamında Güngör, Ünal, Erbil ile Müdür Yardımcısı Hamide Nurgül Kaya ve öğretmen Arif Aygün'ün görevlerine son verildi.

KURUM BAHÇESİNDE NİŞAN

Soruşturma sürdükçe peş peşe ilginç detaylar da gün ışığına çıkıyor. Kendisi de cemaatin eski bir üyesi olduğu için yaşananlara yakından tanık olduğunu öne süren ihbarcı, 'Paralel' örgütün Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ndeki yönetim şemasını ve yapılan yolsuzlukları anlattı. İhbarcının verdiği bilgiler arasında, İl Müdürü Erhan Güngör'ün paralel örgütün Adana sorumlusu olduğu, Cemaatin Karaisalı sorumlusu olduğu ileri sürülen Seyhan Huzurevi Müdürü Hamza Dönmez'in oğlunun nişan törenini de kurumun bahçesinde yaptığı bulunuyor.

GÖREVDEN EL ÇEKTİRİLDİ
Yapılan soruşturmada Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erhan Güngör'ün Müdür Yardımcıları Hacı Ali Ünal, Hayriye Erbil ve Hamide Nurgül Kaya ve öğretmen Arif Aygün'ün atanma biçimlerinin bu iddiaları doğrulayacak nitelikte olması dikkatlerden kaçmadı. Yürütülen soruşturmanın ışığında Güngör, Ünal, Erbil, Kaya ve Aygün'ün görevlerinden alınmasına karar verildi.

KADROLAŞMA HAREKETİ
Paralel örgütün, kurum içinde kadrolaşırken kendi yakınlarını da kuruma yerleştirdiğinin belirtildiği soruşturma dosyasında, kurum bünyesinde yapılan ihalelerin, cemaate yakın kişilere veya yapacakları yolsuzluklara olanak sağlayacak kişilere verdikleri iddia edildi. Taşeron firma elemanlarının izne çıktıklarında maaşlarından kesinti yapılarak cemaate aktarıldığı yine iddialar arasında yer aldı. İhbarda, taşeron işçilerinin de Hayriye Erbil tarafından cemaat mensupları arasından seçildiği anlatıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel'e yakın olan yükseliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN