AK Parti'ye oy verenin yardım parası kesilir

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde Paralel yöneticilerin evde bakım ücreti alanlarla ailelerini tehdit ettiği öne sürüldü

Giriş Tarihi: 20.8.2014
Adana Valiliği tarafından BİMER'e (Başbakanlık İletişim Merkezi) yapılan bir şikayet üzerine Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nde başlatılan kapsamlı soruşturmada Paralel Yapı'nın kurum içinde ne kadar etkin olduğu, kurum olanaklarını nasıl kullandığı, cemaat mensubu yönetici ve çalışanların kurum olanaklarını kendi çıkar ve menfaatleri doğrultusunda nasıl kullandıkları ortaya çıkmaya başladı. Müdürlükteki Paralel Yapı mensuplarının Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde evde bakım ücreti alanlara, "AK Parti'ye oy vermeyin, verirseniz paranız kesilir" baskısı yaptığı iddia edildi. Kurum yöneticilerinin toner alınıyormuş gibi gösterip kendilerine laptop aldığı, lojmanlarına Huzurevi bütçesinden harcama yaptığı, kurum araçlarını özel işlerde kullandığı öne sürüldü.

İDDİALAR ŞAŞIRTIYOR
SABAH Güney'in kamuoyuyla paylaştığı ihbar ve soruşturmaya ilişkin bilgilerin ayrıntıları, Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ndeki 'Paralel' örgütlenmenin hangi boyutlara ulaştığını ortaya çıkarıyor. İhbarda yer verilen ve soruşturma kapsamında araştırılan iddialar, örgüt mensuplarının 30 Mart'ta yapılan yerel seçimlerle Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde AK Parti aleyhine çalıştığını, bunun için de hasta veya yaşlı yakınına bakanlara verilen evde bakım ücretini baskı unsunu olarak kullandıkları belirtildi. İddialara göre, İl Müdürlüğü'nde Paralel Yapı mensupları, yardım parası alanları "AK Parti'ye oy vermeyin. Yoksa yardımlarınızı keseriz" diye tehdit etti.

LAPTOPLAR EVE GİTTİ

Araştırılan iddiaların kapsamında, kurumun bilgisayar ve kırtasiye ürünlerini uzun yıllardır aynı firmadan alması ve bu firmanın haksız kazanç elde etmesi de var. İddialara göre, aynı yapılanma içindeki firmadan alınmış gibi ödeneği çıkarılan birçok ürün aslında alınmadı. İhtiyacın çok üstünde miktarlarda toner faturası kesildi. Firma kurum yöneticileri için laptop gönderdi, bu laptopları demirbaşa kaydetmeyen kurum yöneticilerinin bunları şahsi malı olarak kullandığı bildirildi. Adana Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erhan Güngör'ün oturduğu lojmanda yaptırdığı tadilatı da Huzurevi bütçesinden karşıladığı iddialar arasında. Seyhan Huzurevi Müdürü Hamza Dönmez'in oğlunun da Huzurevi'ne ait minibüsü şahsi işlerinde kullandığına yönelik kamera kayıtlarının bulunduğu ortaya atılan iddialar arasında.

KURUMUN BÜTÇESİ YÜKSEK

Başlatılan kapsamlı soruşturma çerçevesinde, kurumdaki bazı yöneticilerin oturdukları evin temizliğini kurum personeline yaptığını belirtiliyor. Adını vermekten çekinen bir kurum çalışanı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bütçesinin çok yüksek olması nedeniyle Paralel Yapı'nın kurumla yakından ilgilendiğini belirtti. Kurum çalışanı, Adana'da her ay yaklaşık 30 bin kişiye 450 ile 900 lira arasında değişen ücretlerle evde bakım ücreti veriliyor. Bu da yılda ortalama 200 milyon lira yapar. Diğer yardım ve ödenen paraları da hesap ettiğimizde kurumun yıllık bütçesinin 400-500 milyon liraya ulaştığını görmek mümkün. Bu yüksek bütçe Paralelci takımın iştahını kabartıyor, o yüzden de bu tür kurumlara ilgisi çok fazlalaşıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti'ye oy verenin yardım parası kesilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN