Yumuktepe müze olmalı

Giriş Tarihi: 20.8.2014

Mersin'deki Yumuktepe Höyüğü'ndeki kazıya başkanlık eden Prof. Dr. Isabella Caneva, "Burası kesinlikle müzeye dönüştürülmeli" dedi

Mersin'de, Anadolu'nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan Yumuktepe Höyüğü'ndeki kazı çalışmaları 21 yıldır sürüyor. Bu yıl yeniden başlayan kazılara başkanlık yapan, İtalya'nın Lecce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Isabella Caneva, höyük için "İnsanlık tarihi için büyük önem taşıyor. Burası kesinlikle müzeye dönüştürülmeli" dedi.

KESİNTİSİZ YERLEŞİM YERİ

Yumuktepe Höyüğü'nün, milattan önce 7 binli yıllardan, 13'üncü yüzyıla kadar uzanan kesintisiz yerleşim yeri olması nedeniyle büyük önem taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Caneva, "Buranın, dünyanın en uzun süre yerleşime açık olan bölgelerinden biri olduğunu biliyoruz. Bu yılki kazılarda, en aşağıda bulunan Neolotik Çağ tabakalarında çalışmaları sürdüreceğiz. Geçmiş kazılarda bulunan Kalkolitik döneme ait bir sitadel var, burada yoğunlaşacağız çünkü bu çok yeni bir şey" şeklinde konuştu.

ANADOLU'NUN GİZLİ TARİHİ

2014 yılı kazı çalışmalarında höyüğün çevresindeki bitki türleri ve hayvancılık faaliyetlerinin de inceleneceğini belirten Prof. Dr. Isabella Caneva, "Roma La Sapienza Üniversitesi'nden arkeobotanik uzmanı Burhan Ulaş da milattan önce 7 binli yıllara ait bir yapı katında çalışmalara başladık. Herşey yolunda gidiyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yumuktepe müze olmalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN