Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doğalgaz faturasını düşürmenin yolları

Ak Star Mühendislik kurucusu Bartu Aral, tasarruf etmenin yollarını anlattı

Giriş Tarihi: 22.8.2014
Mersin'de faaliyet gösteren Ak Star Mühendislik kurucusu Bartu Aral, doğalgaz kullanımında tasarrufa dikkat çekerek "Tasarruf ilk olarak, hesaplanarak döşenmiş bir kalorifer tesisatı, seçilen kombi, petek ve temiz işçilikle başlar" dedi. Mersin'de Doğalgaz ısıtma sistemleri alanında verdiği başarılı hizmetlerle tanınan Ak Star Mühendislik yetkilileri, doğalgazdan tasarruf etmenin püf noktalarına dikkat çekti. Makine Mühendisi Bartu Aral yüksek doğalgaz faturalarının kader olmadığını belirterek, dikkat edildiğinde doğalgazdan ciddi manada tasarruf edilebileceğini söyledi.

İLK TESİSAT ÖNEMLİ
Tüketicilerin öncelikle Aksagaz'dan doğalgaz tesisatı yapmaya yetkisi olan firmaları seçmesi gerektiğini kaydeden Aral, "Çünkü tasarruf ilk olarak, hesaplanarak döşenmiş bir kalorifer tesisatı, seçilen kombi, petek ve temiz işçilikle başlar" dedi. Sistem bir defa kurulacağı için önemli olan tesisatın kaliteli malzemelerle yapılması gerektiğini vurgulayan Aral, "Gerektiğinde kombi veya petek yanlış seçilmiş olsa bile değiştirilmesi kolaydır ama tesisatı değiştirmek ise zorluğun yanı sıra ekstra masraf çıkaracaktır. Yanlış yapılan tesisatta kombiyi veya peteği değiştirmekte fayda sağlamayacaktır, bu unutulmamalı ve fiyat bazlı olarak karar verilmemelidir" şeklinde konuştu. Doğalgazda tasarruf etmenin püf noktalarını da anlatan Aral, tüm gün kombiyi düşük seviyede çalıştırarak evin duvarlarının tamamen soğumasının engellenmesi gerektiğini kaydetti. Aral, "Akşam eve gelince sıcaklık yükseltilerek evdeki ısıyı muhafaza etmeniz size daha fazla kar sağlayacaktır. Eğer bu koruma işlemini yapmaz akşamları birden yüklenirseniz daha fazla gaz tüketimi oluşacaktır. Akşam yatarken 14-16 derecede çalıştırılmalı ve ya kapatılmalıdır. Peteklerin önleri ve üstleri, perde veya koltukla kapatılmamalı. Yoğuşmalı kombiler tercih edilmeli, evin büyüklüğü ve petek metrajına göre kapasitesi belirlenmelidir" dedi.

İZOLASYON ŞART
Evlerde izolasyonun öneminde dikkat çeken Aral, iyi bir izolasyonun sadece ısıtmada değil yazın soğutmada da ekstra tasarruf sağlayacağını belirtti. Peteklerde termostatik vanalar kullanılması gerektiğini kaydeden Aral "Bu sayede oda sıcaklığı istenilen derecede sabit tutularak kombinin devamlı çalışması önlenmeli" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doğalgaz faturasını düşürmenin yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN