Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dolmuşçuların umudu Kocamaz

Mersin'de hat kurmak için 1998'de kooperatif kuran dolmuşçular, 16 yıldır izin bekliyor

Giriş Tarihi: 23.8.2014
Mersin'de 1998'de aralarında para toplayarak yeni hat kurmak isteyen dolmuşçular, izin verilmediği için 16 yıldır kontak çevirecekleri günü bekliyor. S.S 138 No'lu Yeni Bulvar Motorlu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Mehmet Serbes, "16 yıllık hasretimize Büyükşehir Belediye Başkanımız Burhanettin Kocamaz'ın son vermesini ümit ediyoruz" dedi.

'DOLMUŞTAKSİ' OLACAK
Kent merkezinin büyük bölümünden geçen Okan Merzeci Bulvarı'nın yapıldığı ilk yıllarda bölgede ulaşım ihtiyacı doğacağını düşünen 134 minibüs esnafı, 1998 yılında Yeni Hal Kavşağı ile Mersin Üniversitesi yerleşkesi arasındaki güzergahta 'dolmuş taksi' işletmek amacıyla çalışma başlattı. Aynı yıl aralarında topladıkları 65 bin lirayı Mersin İdmanyurdu'na bağışlayan esnaf, Büyükşehir Belediyesi UKOME'den de 1999'da hat için gerekli onayı aldı. En fazla 7 oturma yeri olan 'dolmuş- taksi' işletmek için İl Trafik Komisyonu'ndan gerekli izini de alan esnaf, seferlere başlamayı beklerken, Mersin Minibüsçüler Esnaf Odası, Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Koordinasyon Merkezi'nin aldığı kararın iptali için aynı yıl mahkemeye başvurdu.

5 ÜYENİN ÖMRÜ YETMEDİ

Adana İdare Mahkemesi'nde görülen davanın ardından hattın, 'dolmuştaksi' yerine 'dolmuş' olarak işletilmesi kararı çıkınca esnaf da 2003 yılında S.S 138 No'lu Yeni Bulvar Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifini kurarak, hat için verilen onay kararının hayata geçirilmesi için başvuruda bulundu. Esnafın, mahkeme kararı sonrası hat işletimi için yaptığı başvuru, Büyükşehir Belediyesi UKOME tarafından 'ihtiyaç olmadığı' gerekçesiyle reddedildi. Hukuki mücadeleleri halen süren kooperatifin 134 üyesinden 5'i 'mutlu sonu' göremeden hayatını kaybetti, 8'i de aidatlarını ödeyemediği için kooperatiften ayrıldı. Şu anda sayıları 126 olan esnaf, yıllar geçmesine rağmen dolmuşlarını satmadı.

32 MUHTAR 'İHTİYAÇ' DEDİ
Dolmuşçular, 'Adalet aranıyor..!' yazılı afiş astıkları duraklarında, 16 yıldır çürümeye yüz tutmuş dolmuşlarının kontağını çevirecekleri günü bekliyor. Kooperatifi Başkanı Mehmet Serbes, bölgedeki 32 muhtarın da dolmuş hattına ihtiyaç olduğu yönünde onay verdiğini kaydetti. Yaklaşık 300 bin kişinin toplu taşıma hizmetinden mahrum bırakıldığını savunan Serbes, 1999'da verilen iznin, bölgenin nüfusu artmasına rağmen şu an verilmemesini anlamsız bulduklarını söyledi. Serbes, 'rant çabaları uğruna' yüzlerce dolmuşun çürümeye terk edildiğini ileri sürdü.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dolmuşçuların umudu Kocamaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN