1,5 Adana'ya TÜBiTAK ödülü

Giriş Tarihi: 24.8.2014

ÇÜ öğrencileri, kendi geliştirdikleri ve "1,5 Adana" adını verdikleri elektrikli otomobille Kocaeli'deki yarışta büyük başarı yakaladı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik - Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri tarafından tasarlanıp, imal edilen "1,5 Adana" isimli elektrikli araç, TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araçlar Yarışması'nda Kurul Özel Ödülü'nü almaya hak kazandı. Aracı tasarlayan ekip, kazandıkları kupa ve madalyayı Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar'a teslim etti.

YARIŞMAYA HAK KAZANDI

TÜBİTAK Alternatif Enerjili Araç Yarışları 62 takımdan oluşan ve yaklaşık bin 800 öğrencinin katılımıyla Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde gerçekleştirildi. 1950 metrelik pistteki yarışlar, "Güneş Enerjili Araç", "Hidromobil" ve "Elektromobil" kategorilerinde yapıldı. TÜBİTAK hakemlerinin yaptığı teknik kontroller sonucunda, elektromobil kategorisinde yarışabilmek için başvuru yapan 44 araç içerisinden sadece 25 araç yarışa katılmaya hak kazandı.

6 AYDA ÜRETİLDİ
ÇÜ Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerince 6 ayda üretilen araç, 13'ncü tura kadar birinci götürdüğü yarışı, teknik aksaklıklar nedeniyle 11'nci sırada tamamladı. ÇÜ ekibinin yarışlara ilk kez katılmasına rağmen takım ruhu ile çalışması, örnek davranış sergilemesi, diğer takımlara karşı centilmen davranışları ve elde ettiği başarılar Kurul Özel Ödülü'ne layık görülmesini sağladı.

KUPA REKTÖR KİBAR'A

Ekip, aldığı kupa ve Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar'a teslim etti. Rektör Prof. Dr. Kibar, elde edilen başarıdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Ekibimizin ilk yılı olmasına rağmen, üniversitemizi başarı ile temsil ettiler. Emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum. İnşallah önümüzdeki yıl daha sıkı hazırlanıp, daha iyi dereceler elde edeceğiz" dedi.

1 TL'YE 20 KM GİDİYOR

Araçla ilgili bilgi veren takım kaptanı Umutcan Olmuş, "2 kişilik olan aracımız, tam dolu bataryayla 350 kilometre yol yapıyor. Aracımız 1 lira ile 20 kilometre yol kat ediyor. Batarya 3 saatte doluyor. Tasarımı Makine Mühendisliği Bölümü öğrencilerine ait olan telemetri sistemi sayesinde araç ile ilgili tüm bilgiler, batarya durumu, araç ve batarya sıcaklıkları ve hız gibi parametreler araç içerisinden ve hazırlanan yazılım ile bilgisayardan kontrol edilebilmektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1,5 Adana'ya TÜBiTAK ödülü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN