Görevimiz yetimin hakkını korumak

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, halk ekmek fabrikasını işleten firmanın 1 milyon 750 bin liralık borcunu ödemediği gerekçesiyle yasal sürecin başlatıldığını açıkladı

Giriş Tarihi: 27.8.2014
Mersin'de yıllardır tartışma konusu olan Halk Ekmek Fabrikası gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Vatandaşın ucuz ekmek tüketmesi için kurulan ve İmar İnşaat A.Ş. tarafından kiraya verilen Halk Ekmek Fabrikası'nı işleten firmanın belediyeye 1 milyon 750 bin TL'lik borcunu ödemediği ortaya çıktı. Diğer bir ilginç ayrıntı ise Un-Ko firması ile parkomat ihalesini alıp borcunu ödemeyen Parktur firmasının sahiplerinin aynı kişi olması. Mersin'de halkın ekmeği ile kimseyi oynatmayacağı iddiasında olan Başkan Burhanettin Kocamaz, "Bizim işimiz yetimin hakkını
korumak, devletin bir kuruşunun dahi takipçisi olmak" dedi.

YASAL SÜREÇ BAŞLADI

Borcunun ödemeyen firmanın yasal yükümlülüğünü yetire getirmesi gerektiğini, ihmalin kesinlikle kabul edilemez olduğunu açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz,"Kamunun haklarını korumak yasal görevlerimden birisidir. Bu işletmeler kamuya aittir. Dolayısıyla firma tarafından sözleşme kurallarına uyulmaması, kamu zararına sebep olmaktadır. Biz kamu kaynaklarını korumak ve kamu zararına sebep olan firmalara karşı yasal sorumluluğumuzu yerine getirmek zorundayız. Ekmek fabrikasını işleten Un-Ko isimli firma, İmar İnşaat A.Ş'ye borcunu ödemediği için, yasal süreç başlatıldı. Geri adım atmak yok. Halkın hakkını koruyacağız" diye konuştu.

SÖZLEŞME 2027'DE BİTİYOR

Firmayla sözleşmenin 2027 yılında sona ermek üzere yapıldığını ve bu kadar uzun bir süre için anlaşma yapılmasının da ayrı bir yanlış olduğunu kaydeden Başkan Kocamaz şöyle konuştu: "Halkın ucuz ekmek yemesi için hizmet veren halk ekmek fabrikasını işleten Un-Ko isimli firmanın, şu an İmar İnşaat A.Ş.'ye ödemesi gereken 1 milyon 750 bin lira borcu olduğu tespit edildi. Yine bir önceki yönetim zamanında yapılan anlaşma gereği 3 Temmuz 2027 tarihinde sözleşmesi sona erecek olan bu firmayla ilgili olarak hukuki süreç başlatıldı. Geçmiş yönetim, yandaşlarına çıkar sağlamak için yasal olmayan her şeye göz yummuş. Bunlar tek tek ortaya çıkıyor. Sonuna kadar devam edeceğiz"

"ENGEL OLAMAZLAR"

Ekmek fabrikasının halkın yararına bir uygulama olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Kocamaz, "Mersin Büyükşehir Belediyesi halk ekmek fabrikası, ekmek üretmeye ve halkımıza ucuz ve kaliteli ekmekler sunmaya devam edecek. Fabrikada kullanılan makinalarda değişikliğe gidilerek daha kaliteli, ucuz ve hızlı üretim sağlanması yoluna gidebiliriz. Ekiplerimiz bu yönden fizibilite çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca her ne olursa ve her kim olursa olsun, halkımıza ucuz ekmek yedirmemize engel olamaz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görevimiz yetimin hakkını korumak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN