Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şeftalide rekolte düştü fiatlar birden yükseldi

Mersin'de, geçen yıl yaklaşık 200 bin ton hasat edilen şeftali ve tüysüz erkenci şeftalinin bu sezonki rekoltesi, don olayları nedeniyle yüzde 40-60 civarında düştü

Giriş Tarihi: 27.8.2014
Uygun iklim koşulları sayesinde birçok meyvenin rahatlıkla yetiştiği yer olan Mersin'de, don olayları nedeniyle rekoltesinde yüzde 40-60 civarında düşüş olan şeftali ve tüysüz erkenci şeftalinin fiyatı 2,5 liraya kadar çıktı. Mersin Ziraat Odası Başkanı Cengiz Gökçel, şeftali fiyatlarında önceki yıllar ile bu sene arasında çok büyük fark olduğunu söyledi.

20 BİN TON ŞEFTALİ
Şeftali fiyatlarının son 5 yıldır çok düşük seviyelerde gittiğine işaret eden Gökçel, bu sezon ise ağaçların çiçeklenme döneminde yaşanan don olaylarının üretim rakamlarını etkilediğini, Türkiye genelindeki şeftali üretim bölgelerinde de benzer doğal olumsuzlukların yaşandığını belirtti. Gökçel, geçen yıl Mersin'de 200 bin ton şeftali ve tüysüz erkenci şeftalinin hasat edildiğini, bu sezon ise don olayları nedeniyle rekoltenin yüzde 40-60 civarında düştüğünü kaydetti.

2.5 LİRAYA ALICI BULUYOR

Bu durumun fiyatları etkilediğinin altını çizen Gökçel, "Bu yıl hem Mersin hem de Türkiye genelinde yaşanan doğal afetlerden dolayı meyve bahçelerinde aşırı zararlar oluştu. Rekoltenin az talebin ise fazla olmasından dolayı fiyatlarda büyük artış yaşandı. Geçen yıl 25-40 kuruştan satılan şeftali ve tüysüz erkenci şeftali, şu an 2,5 liraya kadar alıcı bulabiliyor' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeftalide rekolte düştü fiatlar birden yükseldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN