Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Korsan servisler yeniden sahnede

Mersin Servisçiler Odası Başkanı Nesil Aydın, okullarını açılmasına az bir süre kala okul servislerinin çoğunun kurala uymadığını, korsan servislerin yine işbaşında olduğunu belirtti

Giriş Tarihi: 31.8.2014
Mersin Servisçiler Odası Başkanı Nesil Aydın, Servis Taşımacılığı Yönetmeliği, okul servislerinin uyması gereken kurallar ve korsan servis sorunu hakkında SABAH Güney'e konuştu. Okul servis araçlarının 2002 ve üzeri modelde olması gerektiğini belirten Aydın, "Araçlarda üç boyutlu emniyet kemeri, üç tarafı gören kameralar, kapı sensörü ile arkasında 'okul taşıtı', 'dur levhası', 'okul öncesi' ve ilköğretimde rehber öğretmen bulundurma zorunluluğu olması gerekiyor. Ayrıca araç şoförünün de Büyükşehir Belediyesi'nden çalışma ruhsatı ve uygunluk belgesi almalı" dedi.

KORSAN SERVİSLER YOLLARDA

Kentte çok sayıda korsan servis aracı olduğunu ve bu araçların uyarıları dikkate almadığını öne süren Nesil Aydın, "Mersin'de maalesef çok sayıda korsan servis aracı mevcut. Bu araçların bağlı olduğu bir kurum yok. Trafik ekipleri servis araçlarına yaptıkları denetimler sırasında aracın 33 S ticari kaydının olup, olmadığına, güzergah izinlerine, odaya kayıtlı mı, değil mi mutlaka bakması gerekiyor. Eğer denetim sıkı yapılırsa korsan araçların önüne geçilmiş olur" diye konuştu.

VELİLERE GÖREV DÜŞÜYOR

Bazı servis araçlarında yüksek sesle müzik çalınması, mavi-kırmızı ışık süslemeleri ve iç dizaynıyla gece kulübünü andırdığını belirten Aydın, " Bu tür araçlara bizim ceza uygulama yetkimiz yok. Sadece uyarıyoruz. Bunun denetimini trafik ve zabıta ekipleri yapar. Ben çocuklarımızın Servis Araçları Yönetmeliği'ne uygun araçlarla, ahlak kuralları içerisinden taşınmasından yanayım. Bizim araçlarımızın içerisinde de yazılarla süslü olanlar var. Burada velilere büyük görev düşüyor. Çocuklarını teslim ettikleri araçları denetlesinler ve sürekli olarak takip etsinler" şeklinde konuştu.

FİYATLAR FAZLA DEĞİŞMEZ

Okul servis fiyatlarında gecen yıla oranda bu yıl büyük artış yaşanmayacağını da kaydeden Oda Başkanı Nesil Aydın, "Geçen sene uzak mesafe servis ücreti 1150 lira iken yakın mesafe 850 liraydı. Bu yılki fiyatlarda da fazla bir farklılık olmayacak" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Korsan servisler yeniden sahnede
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN