Büyükşehir yetki verdi; firma söktü

Giriş Tarihi: 2.9.2014

Kürkçüler Deresi'nin ıslahı için Büyükşehir'in yetki verdiği firma, vatandaşın mısır tarlasına zarar verirken, dut ağaçlarını da söktü

Adana Büyükşehir Belediyesi, Kürkçüler Deresi'nin Yürekli Mahallesi bölümünü ıslah çalışmalarında kaş yapayım derken göz çıkardı. Belediyenin ıslah çalışmasını ihale ettiği özel bir firmanın ekipleri, önce vatandaşın mısır ekili tarlasının 1 dönümüne zarar verdi, ardından da dere kenarına vatandaşlar tarafından ekilen 5 dut ağacını yok etti. Vatandaşların zamanında müdahalesi ile derenin altından geçen BOTAŞ Boru Hattı, zarar görmekten son anda kurtuldu.

DOZER TARLAYA GİRDİ

Derenin yanında bulunan 30 dönümlük tarlasına mısır eken Orhan Şenateş (30), 28 Ağustos Perşembe günü bir komşusunun, "Senin tarlaya dozer girmiş. Dut ağaçlarını kesiyorlar" demesi üzerine hemen yakınları ve komşuları ile birlikte tarlasına koştu. Tarlasına giren dozerin dut ağaçlarını kestiğini gören Şenateş ve komşuları dozerin önüne geçerek engel olmak istedi. Ancak o müdahale edene kadar 20 yıl önce babasının ektiği 5 dut ağacı kökünden söküldü.

FİRMA BÖLGEYİ BİLMİYOR

Büyükşehir Belediyesi'nin ihale ettiği firmanın bölgeyi bilmediğini savunan Şenateş, "Ne derenin sınırını biliyorlar ne de tarlanın sınırını. Bırakın bunlar, derenin altından BOTAŞ'a ait borunun geçtiğinden dahi haberleri yoktu. Biz müdahale etmeseydik o boruya da zarar vereceklerdi. Biz müdahale ettikten sonra Büyükşehir'den yetkililer geldi ve haklı olduğumuzu ancak zararımızın karşılanmayacağını söylediler" dedi.

Ağaçlandırılsın
600-700 lira zararı olduğunu açıklayan Şenateş, "Belediye için çok cüzi ama benim için önemli bir para. Sonuçta ben emek harcamışım ve mahsulüm zarar görmüş. Ama asıl zarar dut ağaçlarının kesilmesiyle ortaya çıktı. O ağaçlar erozyonun önüne geçmek için ekilmişti. İlk yağmurlarda 1'inci sınıf tarım toprağı suların etkisiyle dereye karışacak. Belediyenin en kısa sürede burayı ağaçlandırmasını istiyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyükşehir yetki verdi; firma söktü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN