Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kırtasiyede sağlığa dikkat

Giriş Tarihi: 2.9.2014
Mersin Kırtasiyeciler Odası Başkanı Reşat Kıvılcım, 2014-2015 eğitim öğretim yılı öncesi velilere kırtasiye ürünleri alırken dikkat etmeleri konusunda uyarılarda bulundu. Kıvılcım, "Veliler çocuklarına kırtasiye ürünleri alırken, CE ve 71-3 uluslararası standart işaretli ürünler tercih etmelidirler" dedi.

SEÇİCİ OLUNMALI

Başta tekstil olmak üzere kağıt, plastik ve kozmetik gibi pek çok endüstri ürününde renklendirici olarak kullanılan boyaların içeriğinde bulunan 'azo' maddelerin kanserojen etkisi olduğuna dikkat çeken Kıvılcım, "Plastiğin yumuşatılmasında kullanılan fitalat gibi uçucu maddeler ciltte alerjik reaksiyonlara, tahrişe sebep olur. Bu nedenle veliler bu konuda daha seçici ve dikkatli olmadı" dedi.

GÜVENİLİR MARKA TERCİH EDİN

Kırtasiye ürünleri satan kişilerin öğrencilerin sağlığını birinci planda tutması gerektiğini ifade eden Kıvılcım, "Velilerin güvenilir olmayan markaların ürünlerinin çocuklar için kesinlikle satın almaması gerekiyor. Kaliteli ürünler pahalı olsa da uzun yıllar kullanılabilir. Kaliteli ürünlerle kıyaslanamayacak kadar düşük fiyatlardan satılan birçok okul gereçleri özellikle küçük yaştaki çocukların sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırtasiyede sağlığa dikkat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN