Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şahinbey mucizesi

Gaziantep'in Şahinbey ilçesinde gerçekleşen dönüşüm görenleri hayrete düşürüyor. Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu kısa bir süre içinde yaptığı projelerle büyük takdir topladı

Giriş Tarihi: 6.9.2014
Gaziantep'in Şahinbey ilçesi son yıllarda hızlı bir değişimin içinde. Türkiye'nin en büyük ilçelerinden olmasına rağmen büyük bölümü gecekondudan oluşan Şahinbey'de son birkaç yılda yapılan çalışmalarla hem modern konutlar yükseliyor hem de restorasyon çalışmalarıyla atalardan kalan onlarca tarihi eser kurtarılarak yaşama yeniden kazandırılıyor. Şahinbey bir yandan da sosyal tesisler, eğitim merkezleri, camiler ve parklarla donatılıyor.

ÇALIŞMALARI ANLATTI
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, SABAH Gazetesi Bölge Koordinatörü Ersin Ramoğlu, Haber Müdürü Temel Eren ve Gaziantep Temsilcisi Mehmet Boncuk'a görev süresi içinde yapılan ve halen yapımı devam eden çalışmalarla ilgili yerinde bilgi verdi. Başkan Tahmazoğlu, "Son 3 yıl içinde yaptığımız çalışmaların yoğunluğu gören herkesi hayran bırakıyor" dedi. Önceliklerinin gecekondulaşmanın yoğun olduğu ilçede insanların daha sağlıklı konutlarda yaşaması olduğunu söyleyen Tahmazoğlu, kentsel dönüşüm ile kentin daha yaşanabilir bir hale gelmesi için büyük bir mücadele verdiklerini söyledi. Tahmazoğlu, bir taraftan yeni konut alanları üreterek şehrin dışında yaşam alanları oluşturduklarını, bir taraftan da kentsel dönüşümle yıkılan gecekondu bölgelerinde modern toplu konutlar inşa ettiklerini söyledi.

DEVASA PARK

Güzelvadi projesiyle 7 milyon metrekarelik bir alanda büyük bir düzenleme yaptıklarını, 1 milyon 700 bin metrekarelik alanıyla Türkiye'nin tek parça halindeki en büyük parkını oluşturduklarını kaydeden Tahmazoğlu, parkın çevresinde de 35 bin konut yapılacağını bildirdi. Konutların ilk bölümünü havalimanı yolu üzerinde kendilerinin yapıp çok uygun fiyatlarla vatandaşa satışa sunduklarını bildiren Tahmazoğlu, 702 konutluk bu projenin büyük ilgi gördüğünü belirtti. Türkiye'nin 7. büyük bütçeli belediyesi olduklarını anlatan Başkan Tahmazoğlu, "Pek çok büyükşehir belediyesinden daha büyük bir bütçeye sahibiz. Bunun büyük bölümü yatırıma gidiyor. Borçsuz bir belediyeyiz. Kendi imkânlarını çok iyi kullanarak vatandaşa hizmet üretmeye çalışıyoruz. Sürekli yeni kaynaklar oluşturuyor, var olan kaynakları da çok akılcı kullanarak hizmet üretiyoruz" dedi.

TARİH YENİDEN CANLANIYOR

Harabe halde iken Vakıflardan kiralanarak restore edilip hizmete sunulan Gümrük Han'dan sonra şimdi de tarihi Mecidiye Hanı'nı da restore edip sahaflar çarşısı ve kütüphane düzenleyeceklerini söyleyen Tahmazoğlu, "Şehreküstü semtinde tarihi evleri restore ederek Şehreküstü Konakları olarak canlı bir mekâna dönüştürdük. Savaş Müzesi'nin altında bulunan mağaranın altında yeni bir mağara keşfedildi. Bu mağarayla Gaziantep Savunması'nda neler yaşandığı daha iyi anlatılmış olacak" dedi.

400 PARK YAPILDI
Kentin farklı bölgelerinde park ve yeşil alan çalışması yaptıklarını anlatan Tahmazoğlu, "Hiçbir yeri parksız bırakmak istemiyoruz. Şu ana kadar 400 park yaptık. Yine sosyal tesislere ağırlık veriyoruz. Bu tesislerde mesleki eğitim, öğrenciler için etüt merkezleri, dinlenme mekânları ve taziye evleri için yer ayırıyoruz. İhtiyacı olan yerlerde sağlık ocağı da oluyor. Yine cami ve okul ihtiyacını da karşılamak için çeşitli projelerimizi sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.

BÜYÜK DÖNÜŞÜM
Kentin önemli bir yükünü taşımasına rağmen yıllardır 2 şeritli olarak hizmet veren Özdemirbey Caddesi'nin 6 şeritli yol haline getirilmesi çalışmalarının ikinci etabına da başladıklarını bildiren Tahmazoğlu, "İlk etapta kısa bir sürede önemli bir başarı göstererek hem yolu genişlettik hem de vatandaşımızın da gönlünü alarak kentsel dönüşüm yaptık. Bugün o bölgedeki bin 200 dairelik Çamlıca konutlarının ilk bölümünde insanlar evlerine yerleşti bile. İkinci etabın da kamulaştırma ve yıkımlarına başladık, orayı da en kısa sürede bitirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şahinbey mucizesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN