Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilinçsiz avlanma balık neslini azaltıyor

Giriş Tarihi: 7.9.2014

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Özyurt, bilinçsiz avlanma yüzünden gelecekte balıkçıların ağlarının boş kalabileceğini söyledi

Balıkçılar dört gözle bekledikleri av sezonunu "Vira bismillah" diyerek geçen hafta sonu Adana'nın Karataş ilçesinde düzenlenen törenle açtı. Gırgır tekneleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in de katıldığı törenle il avlarını yaparken, trol tekneleri de kendileri için serbestliğin başlayacağı 15 Eylül'ü beklemeye başladı. Öte yandan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Caner Özyurt, bilinçsiz avlanmanın sektöre verdiği zararlarla ilgili uyarıda bulundu.

EKONOMİK DEĞER

Günümüzde endüstriyel düzeyde doğrudan doğadan avlanıp insan gıdası olarak kullanılabilen tek kaynağın su ürünleri olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Caner Özyurt, "Ekmediğimiz, gübrelemediğimiz, sulamadığımız, yemlemediğimiz yani yetiştirmek için hiçbir çaba harcamadığımız halde su ürünleri, insanoğluna önemli bir ekonomik değere sahip ürün veriyor." dedi. Uzun yıllar bu önemli kaynağın sınırlı ve tükenebilir olduğunun göz ardı edildiğini vurgulayan Doç Dr. Özyurt, balıkçılık kaynaklarından optimum düzeyde faydalanmanın daha çok balık avlamak değil, o stoktan sürekli olarak aynı miktarda ürünü elde edebilmek olduğuna dikkat çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilinçsiz avlanma balık neslini azaltıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN