Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Limonun 'ateşi' düştü

Giriş Tarihi: 7.9.2014

Geçtiğimiz günlerde zam şampiyonu ilan edilen ve kilogramı 10 liraya kadar çıkan limon, yeni mahsulün hasat edilmesiyle fiyatı 2-3 lira aralığına kadar geriledi

Haziran ve temmuz ayında zam şampiyonu olmasıyla gündeme gelen limon, fiyatların düşmesiyle tüketicinin yüzünü güldürmeye başladı. İhracattaki artışın ardından iç piyasada değeri katlanan limonun yeni mahsulü çarşı ve pazardaki yerini almaya başlamasıyla fiyatlardaki artış yerini düşüşe bıraktı. Daha önce kilogramı 10, tanesiyse 1 liraya kadar yükselen limon, 2 ila 3 lira arasında değişen fiyatlarda alışveriş torbalarında yer edinir hale geldi.

FİYATLAR TAVAN YAPTI

Türkiye Yaş Meyve Sebze İhracatçılar Birliği Sektör Kurulu ve Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, geçen yıl 353 bin ton olan limon ihracatının yüzde 18 artarak bu yıl ağustos ayı sonu itibariyle 417 bin tona ulaştığını hatırlattı. İhracattaki artışın ardından iç piyasada fiyatların tavan yaptığını ifade eden Kaçmaz, "İç piyasadaki fiyat artışı, yeni sezon ürünlerin piyasaya çıkmasıyla gerilemeye başladı" dedi.

EYLÜLÜN İKİNCİ YARISI
Yeni sezon ürünlerinin tam anlamıyla Eylül ayının ikinci yarısında pazarlarda yer edineceği düşüncesiyle fiyatların daha normal seviyeye dönmesini beklediklerini kaydeden Kaçmaz, Eylül ayının ikinci yarısında limon ihracatı ve hasadı tam anlamıyla başlayacak. Ondan sonra reyonlardaki fiyatlar da eski günlerine dönecektir. Haziran ve temmuzda artan fiyatla üreticinin yüzü güldü ama bu sevinç kısa sürdü" diye konuştu.

SEVİNÇ KISA SÜRDÜ
Fiyat artışının üretici açısından olumlu bir gelişme olduğunu aktaran Kaçmaz, "Piyasanın tamamen böyle seyretmesini hesaplamak doğru değil. Çünkü yeni ürünlerin piyasaya girmesiyle bu fiyatların normal seyrine gireceği belliydi. Bir ay öncesinin fiyatlarıyla değerlendirdiğimizde şu anda limonun fiyatında büyük ölçüde düşüş var, tabi bu da normal bir durum. Yeni mahsul devreye girdi, stoklar artık devreden çıktı" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Limonun 'ateşi' düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN