Adanalı kamu müteahhitleri 'Paralel'den alışverişi kesti

AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu, bu yıl 2 milyar liralık kamu inşaatı malzemelerini 'Paralel Yapı'yı destekleyen firmalardan almayacaklarını söyledi

Giriş Tarihi: 8.9.2014
Adana Kamu Müteahhitleri Derneği (AKAMDER) Başkanı Mustafa Karslıoğlu, Paralel Yapı'nın, Türkiye'nin düşmanı olduğunu savunarak, kamuya ait kurumlara iş yapan müteahhitler olarak mücadele edeceklerini söyledi. "Paralel tepkimiz var" diyen Karslıoğlu, SABAH Güney'e yaptığı açıklamada ise Adana'da 2014'te toplam 2 milyar liralık kamu adına inşaat yapılacağını, bu yatırımlar için gereken inşaat malzemeleri alışverişini Paralel Yapı'ya yakın firmalardan yapmadıklarını söyledi.

ARTIK DİKKAT EDİYORUZ

Mustafa Karslıoğlu, "Paralel Yapı'yla mücadeleye kamu müteahhitleri olarak katkı koymak için, Paralel Yapı'yı destekleyen firmalardan malzeme almıyoruz. Vatandaş nasıl günlük alışverişini yaparken dikkat ediyorsa, biz de büyük bir sektör olarak aynı dikkati gösteriyoruz. Çünkü inşaat sektörü büyük bir sektör" dedi. Mustafa Karslıoğlu, geçmişte Cemaat mensuplarının hayır işi yaptığını düşünerek yardımlarda bulunan müteahhit üyelerinin de bu desteklerini çektiğini belirtti.

AK PARTİ-CHP FARK ETMEZ
'Mücadelede bizim de tuzumuz olsun' düşüncesiyle hareket ettiklerini kaydeden Karslıoğlu, "Bu düşüncemiz, hükümette AK Parti olmuş, CHP olmuş fark etmiyor. Devletin karşısında kim varsa biz onun karşısındayız" dedi. Paralel Yapı'nın her yönüyle ekonomiye büyük zarar verdiğini kaydeden Karslıoğlu, "Bu yapının hükümeti devirme çabaları gündeme geldiğinde dolar 1.80 liraydı. Şimdi 2,15'e çıktı. Sadece bizim sektörümüzde, birçok firma bu durum yüzünden tepetaklak oldu. Özellikle, istikrara güvenerek dolarla iş makinesi alan arkadaşlarımız büyük sıkıntı yaşıyor" diye konuştu.

DOĞRUDAN ALIMLARA MÜDAHALE

Paralel Yapı'nın yakın geçmişe kadar kamu inşaatlarında haksızlıklara neden olduğunu kaydeden Karslıoğlu bunu şöyle özetledi: "İhale sürecinde çok müdahale edemiyorlardı. Ama doğrudan alımlarda kendilerine yakın firmaların işi almasını sağlıyorlardı. İhalelerde mahkemelik olunması durumunda da yargı içindeki elemanlarıyla, sonucun kendileri lehine olmasını sağladıklarını düşünüyoruz. Başbakan'ı bile dinleyen bir yapı, bunu da yapmıştır. Biz baştan beri bu yapıya karşıydık ama gücümüz yetmiyordu. Artık devlet farkına varınca biz de tavrımızı koyuyoruz."

TOPYEKUN KARŞI KOYMALIYIZ
Türkiye'nin yeni bir yapılanmaya girdiğini kaydeden AKAMDER Başkanı Mustafa Karslıoğlu "Bu yeni dönemde yeni bir Cumhurbaşkanı, yeni bir Hükümet ve Başbakanla ülkemizle birlikte artık Adana'mızın da 'makus talih' denilen kavramlara mahkum olmaması gerekmektedir. Bu konuda AKAMDER olarak kamu alanındaki yatırımların ve diğer gelişmelerin önünün açılması şarttır. Üstelik bu atmosferde Adana'nın, adı paralel devlet yapısı olarak adlandırılan, memleketimizin önünü tıkayan yapılara topyekun karşı koyması gerekmektedir" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adanalı kamu müteahhitleri 'Paralel'den alışverişi kesti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN