Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ayrım iddiaları tamamen yalan'

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, otogar ihalesi için "Bu belediye kimsenin babasının çiftliği değil. İhalede ayrım yaptığım iddiası tamamen gerçek dışı" dedi

Giriş Tarihi: 10.9.2014
Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Eylül ayı 1'inci Birleşim Toplantısı'nda konuşan Başkan Burhanettin Kocamaz, yeni otogardaki yazıhane ihalesi için "Herkesin kurallara uymasını bekliyoruz. Bu belediye kimsenin babasının çiftliği değil" dedi. Bu konulardan rant çıkarmaya çalışanların 'duvara toslayacaklarını' söyleyen Kocamaz, otogar ihalesinde, insanların doğu kökenli olduğu gerekçesiyle ayırım yapıldığı iddialarını da yalanladı. Kocamaz, "Bu gerecek dışıdır. Onlarla asla derdimiz olmaz. Otogar ihalesinde Mardin, Diyarbakır, Siirt, Bitlis ve Malatyalı olanlar da işyeri kiraladı. Bu söylem, Mersin'e yapılan ihanettir. Kim nerede, nasıl bölücülük yapıyorsa, bu kentin insanı gereken cevabı verecek. Burhanettin Kocamaz döneminde kimse ayrım yapamaz" diye konuştu.

KKTC'YE 100 BİN LİRA

Kongre Merkezi'ndeki toplantıda daha sonra, gündem maddesinde yer alan, 2014 - 2015 öğretim yılında üniversiteyi kazanan lisans öğrencilerine, Mersin'de ikamet etmesi şartıyla, 9 ay süre ile ilk yıl için karşılıksız olarak eğitim yardımında bulunulması, yapılacak aylık yardım miktarı ve öğrenci sayısı ile diğer şartların belirlenmesi ile ilgili teklifin görüşülmesi oy birliği ile kabul edildi. Ayrıca, Türk Dünyası Belediyeler Birliği'nin 20 Ağustos 2014 tarihinde Kocaeli'nde gerçekleştirdiği Yürütme Kurulu Toplantısı'nda alınan karara istinaden, KKTC Hala Sultan Eğitim Kompleksi ile ilgili proje için belediye bütçesinden 100 bin liralık şartlı bağış yapılması ile ilgili teklifin görüşülmesi oy birliği ile kabul edildi.

YARDIMLAR BELİRLENDİ
Toplantıda, "Irak Türkmenlerine Yardım Kampanyası" ile "Soma Yardımı"nın birleştirilerek, Irak Türkmenleri'ne yardım yapılması ile ilgili teklifin görüşülmesi oy çokluğu ile kabul edildi. Konuyla ilgili açıklama yapan Başkan Kocamaz, "Daha önce, Soma'daki şehitlere yardım yapılmasına yönelik bir kararımız vardı. Biz o kararı uygulayamadık ve 301 bin liralık bedeli ulaştıramadık, çünkü bu tür yardımların devlet tarafından yapılacağı yönünde hükümetten yazı geldi. Daha önce alınan bu kararın, "Irak Türkmenlerine Yardım Kampanyası" için uygulanmasına yönelik gelen teklifi oylarınıza sunuyorum" dedi. Toplantıda daha sonra Silifke ilçesindeki Olba antik kenti kazıları, Erdemli'de düzenlenecek Üzüm Şenliği ve Toroslar ilçesinde yapılacak Cemevi'ne yapılacak belediye katkıları karara bağlandı. Gündemdeki diğer konular da toplantıda görüşüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ayrım iddiaları tamamen yalan'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN