Kireç ocağı büyük tehdit

Giriş Tarihi: 12.9.2014

Ceyhan'da kartal ve atmacaların yuvalandığı Adatepe'de açılması planlanan kireç ocağına çevredeki köylüler isyan ediyor. "Burası kuşlar için de bizim için de yaşanmaz olur" diyen köylüler, Ocağın açılmasını kesinlikle istemiyor

Adana'nın Ceyhan ilçesi sınırları içindeki Adatepe'de 'Baykal Kireç' firmasının kireç ocağı açma hazırlıkları yöre insanından büyük tepki görüyor. Kartal ve atmacaların yuvalandığı, bazı kurumların hatıra ormanı kurarak ağaçlandırmaya çalıştığı, yakın çevresinde iki yerleşim ve tarım arazileri bulunan tepedeki ocak için bir kurum hariç onay verilmesine köylüler isyan ediyor. Adatepe ve Hamdilli mahallelerinin muhtarları "Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü de imza atarsa, ocağı açacaklar. Valimiz Mustafa Büyük ocağın açılmasına izin vermesin" dedi.

İLK DİNAMİT CAMLARI KIRDI
Sabah Güney'e açıklama yapan Adatepe Muhtarı Feyzullah Polat, 300 kişinin yaşadığı köylerinin, ocağın açılacağı yere uzaklığının sadece 200 metre olduğunu söyledi. Firmanın deneme için bir kez dinamit patlattığını, onun da evlerinin camlarının kırılmasına yol açtığını anlatan Polat, "Burası kireç ocağı olursa, öncelikle dinamitler ve kamyon trafiği yüzünden can güvenliğimiz kalmayacak. Ayrıca kalkan toz evlerimize girecek. Çoluğumuz çocuğumuz hasta olacak" diye konuştu. Polat, tepenin çevresinde 10 bin dönümü aşkın tarım arazisi bulunduğunu da vurguladı. Muhtar Feyzullah Polat şöyle devam etti: "Bu bölgede genellikle mısır, pamuk, zeytin, nar ve narenciye üretimi yapılıyor. Ama ocağın açılması engellenmezse, ürünümüz toz altında kalacak. Verimlilik düşecek, kazancımız azalacak. Yaşayacağımız gürültü ise cabası. Tepede yuvaları bulunan kartallar ve atmacalar da yaşam alanını kaybedecek. Bir firma para kazanacak diye bu kadar büyük kayıplara göz yumulmasını anlamıyoruz. Ayrıca duyduğumuza göre aynı tepe için firmanın 4 ruhsat başvurusu daha yapmış. Adana'da benzeri 28 ocak daha varken, yeni ocaklara, üstelik doğayı katledeceği bile bile neden izin veriliyor?"

UMUTLARI VALİ BÜYÜK
Nüfusu 3 bini bulan Hamdilli Mahallesi'nin Muhtarı Murat Akkuş da tepede patlatılacak dinamitlerin, yer altı sularının yatağını değiştireceğini ve su sıkıntısı başlayacağını söyledi. Şimdiye kadar yatırımcı şirketin, ilgili tüm kurumlardan 'uygundur' şeklinde imza aldığını, sadece Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün onay vermediğini belirten Akkuş, "Burasının 1'inci derece SİT alanı ve Mera olduğunu biliyoruz. Buna rağmen izinleri nasıl aldıklarını anlamış değiliz. Şu anda Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü de imzayı atarsa, ocağı açacaklar" diye konuştu. Muhtarlar Polat ve Akkuş ile köylüler, konuyla Vali Mustafa Büyük'ün ilgilenip çare olmasını istediler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kireç ocağı büyük tehdit
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN