Ulaşım zamları 'fazla ve fahiş'

Giriş Tarihi: 13.9.2014

AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, toplu taşıma ücretlerine yapılan zammı 'fazla ve fahiş' olarak değerlendirdi, toplu ulaşımın Ankara ve İstanbul'dan daha pahalı hale geldiğini söyledi

Adana'da toplum taşıma ücretlerine yapılan yaklaşık yüzde 35'lik zam her kesimden tepki gördü. AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, yapılan zammı eleştirerek artış oranlarının çok fazla olduğunu söyledi. Yazılı açıklama yaparak tepkisini dile getiren İl Başkanı Fikret Yeni, Adana Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından toplu taşıma ücretlerine yapılan ve yüzde 35'e varan zam oranlarını 'fahiş' olarak niteledi. UKOME tarafından yapılan zamla 50 kuruş artan tam biniş 1,75 TL'den 2,25 TL'ye, öğrenci binişi ise 1.60 TL'den 1,85 TL'ye yükseldi. Yapılan zamdan raylı sistem de nasibin aldı ve tam biniş 1,90 liraya, öğrenci bileti ise 1,40 liraya yükseldi. Evden işe gitmek için bir kişinin harcayacağı ulaşım ücreti aylık 120 lira oldu. Bu durumda iki çalışan ve bir öğrencinin bulunduğu bir ailenin aylık ulaşım masrafı ortalama 300 lirayı geçti.

İSTANBUL'DAN FAZLA
Başkan Fikret Yeni açıklamasında, mazot, onarım, yedek parça ve personel giderlerindeki artışlar gerekçe gösterilerek toplu taşıma ücretlerine zam yapıldığını, ancak oranların Ankara ve İstanbul gibi illerle karşılaştırıldığında çok fazla olduğunu söyledi. Yeni, "Örneğin Ankara'da toplu taşıma ücretlerine geçen haziranda yüzde 15 oranında zam yapıldı. Üstelik bu zam 33 aylık bir süreden sonra yapıldı. Bizde ise yüzde 25 ile 35 arasında, hem de 22 aylık bir süreden sonra yapıldı" dedi.

MAKUL SEVİYEDE OLMALI

Belediyelerin görevinin, kar amacı gütmeden, kamu hizmeti sunmak olduğunu kaydeden AK Parti Adana İl Başkanı Fikret Yeni, "Buna rağmen, belediyeye ait toplu taşıma araçlarına da çok yüksek oranda zam yapıldı. Ekonomik koşullar gerektiriyorsa elbette zam olacaktır. Ancak bu zam oranlarının makul seviyede olması gerekmektedir. Hem esnafımız, hem de toplu taşımadan faydalanan hemşerilerimiz mağdur edilmesin" diye konuştu.

SÖZLÜ: SÖZÜMÜ TUTACAĞIM
Öte yandan zamlardan sonra büyük tepki çeken Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü öğrencilere mesaj gönderdi. Seçimden önce öğrencilere ulaşım konusunda vaatlerde bulunan Sözlü, sözünü unutmadığını belirterek şu mesajı verdi: "Ben sözümü hatırlıyorum. Ama gördük ki neredeyse Adana'nın tümü öğrenci. Ulaşımdaki kaçakları önümüzdeki 5-6 aylık süreçte ortadan kaldırıp, öğrenci kardeşlerim için gereğini yapacağım".

VATANDAŞ NE DİYOR
Erol Yeşil (Otopark görevlisi) "Asgari ücretle çalışan bir kişi maaşının dörtte birlik bölümünü ulaşıma veriyor. Bu insan diğer masraflarını nasıl karşılayacak. Bence bu kararın yeniden gözden geçirilmesi gerek diye düşünüyorum" Erdal Çakıraka (Esnaf): "32 yıldır esnaflık yapıyorum. İlk kez Adana'da ulaşıma bu kadar yüksek zam yapıldı. Ben dahil çevremdeki herkesin tepkisi çok büyük. Halk otobüsü şoförleri dahi zammı yüksek buluyor." Hüsne Karaaslan (Emekli): "Çocuklarımdan pay biçiyorum. Biri part time çalışıp 500 lira alıyor, diğeri öğrenci. Bu insanlar aldıkları paranın nerdeyse yarısını ulaşıma veriyor. Hüseyin Sözlü'ye oy verdiğimiz için pişmanız." Ayla Uluçay: "Zam ile birlikte büyük şok yaşadık. Büyükşehir Belediyesi 153 şikayet hattına her gün şikayetimizi bildiriyoruz. Asgari ücret alıyorum. Büyükşehir'in otobüslerini kullanıyorum. Zam geri çekilsin." Turhan Avşar: "Hüseyin Sözlü zamma 'zarar ediliyor' diye gerekçe gösterdi. Madem bir zarar var, metro seferlerini 21.00'den 23.00'e neden çıkardı? Metro o saatlerde boş gidip geliyor. Yazık bu millete" Sami Altunhisar: "Yapılan zam hepimizi sarstı. Yönetimden memnun değiliz. Hizmet alamıyoruz. 50 kuruşluk zam bazılarına küçük görünür ama totale bakıldığında ortaya büyük bir rakam çıkıyor"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ulaşım zamları 'fazla ve fahiş'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN