Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Büyük ödül Toz Ruhu'nun

Giriş Tarihi: 22.9.2014
Bu yıl 21'inci kez düzenlenen Adana Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nın ödülleri sahiplerini, görkemli bir törenle buldu. Mehmet Arslan ve Şebnem Dönmez'in sunduğu törende 'En İyi Film' ödülü, yönetmenliğini Nesimi Yetik'in yaptığı "Toz Ruhu" filminin oldu. Toz Ruhu, toplam 4 ödül alırken, Nisan Dağ ve Esra Saydam'ın yönettiği "Deniz Seviyesi" filmi 6 dalda ödül aldı.

SIKINTI EKSİK OLMADI
Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi'nde düzenlenen ve Canan Anderson'un keman dinletisiyle başlayan törende zaman zaman sıkıntı anlar yaşandı. Sunuculardan Mehmet Arslan'ın sık sık hata yapması, sinemacılar ödül almak için sahneye çağrıldığında kargaşa çıkması, sesin boğukluğu ve oturma yerlerindeki sıkıntılar nedeniyle salonda uzun süre gerginlik oldu. Oyuncular Yılmaz Köksal, Eşref Kolçak, Mehmet Cevher, Şemsi İnkaya, Hikmet Taşdemir'in salonu terk ettiği törende önce Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması ve Akdeniz Ülkeleri Kısa Film Yarışması'nın daha önce açıklanan ödülleri sahiplerine verildi. Törende daha sonra jürinin, 45 film arasından finale kalan 12 eseri izleyerek belirlediği ödüller sahiplerine teslim edildi.

DERVİŞ ZAİM'E ÖDÜL

Nesimi Yetik'in yönettiği Toz Ruhu filmi 'En İyi Film' ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü'den aldı. Yılmaz Güney Ödülü ise 'Neden Tarkovski Olamadım?' filmine gitti. En İyi Yönetmen ödülü Deniz Seviyesi filmini birlikte yöneten Nisan Dağ ve Esra Saydam'a verildi. En İyi Senaryo ödülünü ise Balık filmiyle ünlü yönetmen Derviş Zaim aldı. Törende, Deniz Seviyesi filmi En İyi Kurgu, En İyi Müzik, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yönetmen ödülleri olmak üzere toplam 6 dalda ödül alarak en çok dikkat çeken film oldu.

ARKIN'DAN ÖVGÜ
Törende En İyi Kadın Oyuncu ödülünü Damla Sönmez ve Deniz Özdoğan'a veren Cüneyt Arkın salondakilere seslenirken "Ben sanatçısına böyle sevgi, saygı, vefa gösteren bir millet görmedim" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük ödül Toz Ruhu'nun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN